Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEBACZYĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2006
 • Barwny, 30 min

Film poświęcony jest przełomowemu wydarzeniu w stosunkach polsko - niemieckich po II wojnie światowej, jakim był list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku ze słynną frazą "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Trauma ostatniej wojny sprawiła, że między Polską a Niemcami Zachodnimi trwał stan zimnej wojny. Chłodne uczucia panowały nie tylko między obu narodami, lecz także Kościołami w obu krajach. Polscy katolicy mieli pretensje do niemieckiego Kościoła, że w czasach Trzeciej Rzeszy zbyt słabo sprzeciwiał się Hitlerowi i milczał, gdy mordowano Polaków. Z kolei katolicy niemieccy mieli za złe polskiemu Kościołowi, że przejął po wojnie administrację kościelną na Ziemiach Zachodnich. Film opowiada o tym jak, mimo wciąż narastającej wrogości, nastąpiło pojednanie. Bez owego pojednania między obu Kościołami niemożliwy byłby wybór na papieża Polaka, Karola Wojtyły i jego następcy Niemca - Josefa Ratzingera. W filmie występują mi. in. były prezydent RFN Richard von Weizsaecker; biskup Joseph Homeyer; sekretarz kardynała Bolesława Kominka ks. Jan Krucina i księża pochodzenia niemieckiego Wolfgang Globisch oraz Konrad Wersch. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2007
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-III Nagroda w kategorii: film dokumentalny
2017.02.11 04:07:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego