Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEGENDA

w ZIEMIA ŻEROMSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Barwny, 25 min

Mało znany film Krzysztofa Kieślowskiego, do roku 2008 uznawany za nieukończony. Wszystkie wcześniejsze źródła (m.in. biografia reżysera pióra Stanisława Zawiślińskiego oraz książka Mikołaja Jazdona "Dokumenty Kieślowskiego") podawały, że "Legenda" jest jedynym nieukończonym filmem Krzysztofa Kieślowskiego. Jednak, wbrew wcześniejszym informacjom, film został ukończony i jest przechowywany w Archiwum Telewizji Polskiej, choć najprawdopodobniej do roku 2008 nigdy nie był emitowany (pierwsza emisja filmu miała miejsce w kwietniu 2008, po informacjach opublikowanych przez nasz serwis o "Legendzie"). Film jest pierwszą częścią cyklu "Ziemia Żeromskiego". Kieślowski zrealizował też drugą część, zatytułowaną "Edukacja". Do roku 2021 uznawano, że zachowały się jedynie materiały robocze do tego filmu, a prace nad nim zostały ostatecznie przerwane.

Ekipa (na ekranie pojawia się sam Kieślowski przeprowadzający wywiady) wędruje po Kielecczyźnie poszukując śladów Stefana Żeromskiego, rozmawia z ludźmi, którzy pamiętają pisarza, słucha historii, które go inspirowały, rozmawia z uczniami Liceum w Chobrzanach, w których często bywał autor "Popiołów".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.08.11 17:40:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl