Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓJ TATUŚ BYŁ UŁANEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 25 min

Filmowy portret Janiny Roche (z domu Jurkowskiej) - ostatniej przedstawicielki pokolenia,, dzieci andersowskich", które trafiły do Kenii jako uchodźcy podczas II wojny światowej. Jej wspomnienia stanowią dziś unikatowe świadectwo tamtego rozdziału polskiej historii, gdyż pozostałe,, dzieci andersowskie" dawno wyemigrowały z Afryki i w większości już nie żyją. Ich niezwykła historia do tej pory nie doczekała się jednak utrwalenia w formie dokumentalnego zapisu filmowego. Gehenna Janiny i jej rodziny zaczęła się wraz z wybuchem wojny. Żołnierze sowieccy wygnali ich z domu w tym, co mieli na sobie, nie pozwalając niczego zabrać, i wraz z tysiącami innych Polaków wywieźli wagonami na Syberię. Tam rodzina trafiła na półtora roku do łagru. Straszliwe zimno, głód, wycieńczenie pracą ponad siły sprawiało, że ludzie umierali tam masowo. Ojciec pani Janiny, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej z 1920 r. , zmarł z głodu. Jego los podzielił syn, jedna z córek zginęła tragicznie już po opuszczeniu obozu. Gdy szczęśliwcy, którzy przetrzymali kaźnię łagru, mogli go wreszcie opuścić, wybierali różne kierunki. Matka pani Janiny, wówczas małej dziewczynki, uznała, że do okupowanej Polski nie mają już po co wracać. Podobnie jak wielu innych, udała się z córką przez Persję do Afryki. Liczący 5, 5 tys. transport Polaków trafił do Ugandy i Kenii. Właśnie Kenia stała się drugą ojczyzną pani Janiny, której życie pod afrykańskim niebem, mimo wszelkich niedogodności wojny, wydawało się prawdziwym rajem po koszmarze Syberii. W Kenii bohaterka filmu założyła rodzinę, wyszła za mąż za pół Irlandczyka, pół Francuza, po którym zostało jej nazwisko Roche, urodziła dzieci. Pokochała Afrykę, jej klimat, przyrodę, zwyczaje, mieszkańców. Dziś w swoim skromnym domu przyjmuje turystów przybywających z różnych stron świata. Nie stać jej na luksusy, ale każdy znajduje tam życzliwość i przyjazny kąt. Miejscowi nazywają ją "mamą". Od chwili wygnania nigdy nie była w Polsce, po której zachowała ciepłe wspomnienia rodzinnego domu. Nie ma jednak po co i do kogo tu wracać. Ale nie chce też, mimo sugestii dorosłych już dzieci, które wiodą własne życie z dala od Afryki, przenosić się do Wielkiej Brytanii czy Kanady. To nie jej świat. Nie potrafi przystosować się do innej, zachodniej rzeczywistości. Wrosła w Afrykę. I tylko w sercu pozostała tęsknota i żal za tym, co ona i jej pokolenie utraciło wskutek wojennej zawieruchy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:05:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl