Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRZYCZELIŚMY: "APARTHEID"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

24 lutego 1990 roku, najcieplejszy zimowy dzień XX wieku we Wrocławiu. Zarazem gorący czas ustrojowego przełomu. W mieście nad Odrą odbywa się pokojowa demonstracja studiującej tu czarnoskórej młodzieży z okazji uwolnienia przez władze RPA legendarnego przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego - Nelsona Mandeli. Wtem pod trybuną pojawia się grupa młodych ludzi z wygolonymi głowami. Skinheadzi wznoszą rasistowskie okrzyki: "Apartheid!, Ku Klux Klan!" Zdezorientowani manifestanci byli przekonani, że przybysze staną, pokrzyczą i na tym się skończy. Bardzo się mylili. Zaczęła się szamotanina z demonstrantami, doszło do bójki. W ruch poszły pięści i "glany". Wśród studentów i napastników byli poszkodowani, także ranni. Obecna na miejscu wydarzeń milicja nie reagowała. Funkcjonariusze biernie przypatrywali się zajściu. Dopiero na apel świadka zajść Władysława Frasyniuka stróże prawa rozdzielili walczących. "To było dla mnie zaskoczenie - wspomina wybitny działacz podziemia. W mieście, w którym dotąd nie było żadnej agresji, które było otwarte, kolorowe, barwne, w którym nigdy do nikogo nie miano pretensji, że nosi kolczyki, lub ma kolorowe włosy, w mieście gdzie panowała największa tolerancja, największa otwartość, w mieście "Solidarności" nagle organizuje się grupa młodych, którzy chcą bić Czarnych!". Autorzy filmu dotarli po latach do uczestników wrocławskich wydarzeń. Nie do wszystkich. Afrykańscy studenci dawno wrócili do swej ojczyzny. Są dziś szanowanymi specjalistami, między innymi lekarzami. Wielu byłych skinheadów nie zechciało wspominać zajść przed kamerą. Wielu, ale nie wszyscy. Niektórzy z nich zdecydowali się powrócić do wydarzeń sprzed ponad półtorej dekady. Kilku zerwało kontakty z dawnym środowiskiem i radykalnie zmieniło poglądy. Jeden z nich jest obecnie działaczem lewicowym i szefem ochrony jednego z wrocławskich klubów, gdzie bywają geje i lesbijki. Inni, jak na przykład lider czołowej skinowskiej grupy rockowej "Konkwista 88", promującej nacjonalizm, kult aryjskiej krzepy i posługującej się nazistowską symboliką nie wypierają się swych ksenofobicznych, rasistowskich poglądów. Przeciwnie, są dumni ze swoich wyczynów. Jeszcze inni popadli w narkomanię, bądź zasilili szeregi gangsterskiego podziemia Wrocławia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:05:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego