Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAJEMNICE WATYKANU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 90 min

Przed niemal pięcioma wiekami wojska cesarskie najechały i złupiły Rzym. W obronie Klemensa VII stanęło wówczas 189 gwardzistów. 147 z nich poniosło śmierć, a pozostali przy życiu, wraz z papieżem, przedostali się tajemnym przejściem - tunelem w murze obronnym - do Zamku Anioła. Oblężenie fortecy trwało pół roku. W tym czasie toczyły się negocjacje z napastnikami. Ceną pokoju były: korona cesarska dla Karola V oraz zniesienie gwardii szwajcarskiej. Klemens ustąpił. W 1530 roku koronował w Bolonii Karola na cesarza rzymskiego i rozwiązał swą przyboczną formację. Odrodziła się po dwudziestu jeden latach, w spokojniejszych dla papiestwa czasach.
Na pamiątkę krwawego 6 maja 1527 roku - tzw. Sacco di Roma - tego właśnie dnia młodzi gwardziści składają uroczystą przysięgę swemu suwerenowi. Przedtem odbyli długie szkolenie, a jeszcze wcześniej przeszli przez gęste sito selekcji, jakiej poddawani są kandydaci. Gwardzista musi m.in. być Szwajcarem, katolikiem, mieć nienaganną opinię, zasadnicze przeszkolenie wojskowe i co najmniej 174 centymetry wzrostu. Przyjęci do służby żołnierze występują podczas uroczystości w tradycyjnych ubiorach zaprojektowanych ponoć przez samego Michała Anioła. To plotka. W rzeczywistości wzór nawiązujących do renesansu mundurów wprowadzono dopiero w 1914 roku. Myliłby się ktoś, uważając ubranych w barwne uniformy "halabardników" za tyleż efektownych, co bezbronnych statystów. Każdy z żołnierzy jest mistrzem w używaniu broni palnej i sztuk walki wręcz.
"Tajemnice Watykanu" nie opowiadają o mrocznych sekretach Państwa Kościelnego, tajnych sprzysiężeniach i głęboko zakonspirowanych organizacjach rządzących światem. Gusty amatorów modnych teorii spiskowych zaspokoi Hollywood. Polscy dokumentaliści przedstawiają widzom codzienność Stolicy Apostolskiej widzianej z perspektywy niedostępnej rzeszom pątników gromadzących się przed Bazyliką Świętego Piotra. Ukazują wewnętrzną maszynerię odpowiedzialną za funkcjonowanie Watykanu: administrację kierowaną przez kardynała Edmunda Szokę - gubernatora Państwa Watykańskiego, rozgłośnię Radio Vaticana nadającą audycje w 34 językach, a zorganizowaną przed laty przez Guglielmo Marconiego - wynalazcę radia, watykańskie biblioteki, drukarnie, introligatornie, pracownie renowacji zabytków. Odwiedzają Akademię Papieską, najstarsze w Europie, bo ośmiusetletnie ogrody pielęgnowane przez 27 ogrodników, oraz wozownie i garaże. Te ostatnie, wraz z samochodami, pojawiły się w Państwie Watykańskim dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku, na życzenie wielkiego amatora motoryzacji, papieża Piusa XI. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 04:04:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego