Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AHOJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 23 min

Maciej jest niepełnosprawny umysłowo. Jacek wychowuje się w domu dziecka. Obaj jako członkowie załóg dwóch jachtów wypływają w rejs po wielkich mazurskich jeziorach. Ten pomysł to realizacja marzeń 30-letniego Artura i jego przyjaciół, którzy od dawna opiekują się dziećmi z problemami. Wierzą, że chłopcy żyjący w dwóch na pozór odrębnych światach mogą sobie wzajemnie pomóc, zrozumieć swoje problemy, a przy okazji przeżyć piękną wakacyjną przygodę. Maciej Cuske poszedł w tym filmie tropem swego mistrza, Jacka Bławuta zarówno jeśli chodzi o tematykę wykluczenia, skazania na „gorszość”, jak i formę uczestniczącej obserwacji. Budując portret niepełnosprawności wolny od stereotypów, przyjmuje Cuske strategię podobną do tej, jaką miały filmy Jacka Bławuta. W środowisko „dzieci gorszego boga” wchodzimy niejako zmuszeni przez autora do współodczuwania, do empatii dla bohaterów. Cuske staje po stronie tych pozornie „gorszych”, którzy tak naprawdę okazują się lepsi niż cała otaczająca ich rzeczywistość, a cała sytuacja szybko traci charakter eksperymentu wychowawczego, a staje się polem zbliżenia tylko pozornie odległych światów. Nic tu nie jest jednak łatwe, ani czarno-białe, a Cuske wyczulony na wszelkie niuanse, stosując swą ulubioną metodę od szczegółu do ogółu poszerza pole obserwacji w kierunku portretu pewnych pozornie od siebie odległych społeczności.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:04:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor