Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAJ TUŻ ZA ROGIEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Małgorzata, Joanna, Ewa, Krystyna, Ernest i wielu ich znajomych i bliskich żyje w rzeczywistości, o której istnieniu wolimy nie wiedzieć, a przynajmniej o niej nie pamiętać. Bo to rzeczywistość ponura, żałosna, brudna. Bohaterowie filmu mieszkają na wsi, a utrzymują się z tego, co znajdą na nieodległym wysypisku śmieci. To, co dla innych jest tylko niepotrzebnym odpadkiem, dla nich ma konkretną wartość: 4 grosze za butelkę po piwie, 3 grosze za półlitrówkę, 2,30 zł za kilogram aluminiowych puszek sprzedanych w punkcie skupu surowców wtórnych. Jak się ma szczęście, a śmieciarki często kursują, to można uzbierać nawet ze 20 zł dziennie. Wprawne oko od razu zauważa co trzeba, ręce szybko wygrzebują puszki, butelki, szmaty, stare kable. Towar się segreguje, pakuje do worków. Przy okazji uda się czasami znaleźć jeszcze całkiem dobre ubranie, mało używaną parę butów czy torebkę. Wyczyszczone, pozszywane, posłużą jeszcze nowym właścicielom. Na wysypisku ruch trwa od rana do późnego popołudnia. Żeby uzbierać większą ilość surowców wtórnych, trzeba przerzucić dziesiątki kilogramów odpadków. Odpoczywa się w rozstawionych na obrzeżu wysypiska prymitywnych budkach z dykty i desek, tam też można się schronić przed deszczem. Zwłaszcza że na wysypisku pracują całe rodziny: rodzice, dzieci, ciotki, wujkowie, dziadkowie. Ludzie ze śmietniska mieszkają ubogo: nie stać ich na remonty, nowe meble, a wiele domowych sprzętów też pochodzi "z odzysku". Ale jest w miarę czysto, na wracających z "pracy" czeka obiad. Jest po domowemu na tyle, na ile może być. W bohaterach filmu nie ma agresji, pretensji do losu, żalu, że nie dostali tyle, co inni. Jest swoista akceptacja takiego życia, a nawet optymizm. Śmiech rozbrzmiewa nie tylko wśród dzieci. Żartują także dorośli, chwalą się co cenniejszymi zdobyczami z danego dnia, podziwiają znaleziska innych. Pogodzili się z takim życiem, próbują sobie radzić najlepiej jak mogą. Następnego dnia wszystko zacznie się od początku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:03:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency