Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JARECKI

w WIELKIE UCIECZKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny. ok. 60 min.

Historia pilota Franciszka Jareckiego. Zaczęło się od decyzji, wywołanej ówczesnym stanem politycznym. W czasie jednego z lotów szkoleniowych, pilot zmienił trasę i uciekł na Bornholm. Sama ucieczka byłaby już wyczynem, ale Jarecki wylądował na Bornholmie Migiem 15 bis - wówczas najbardziej nowoczesną maszyną radziecką, której planów konstrukcyjnych na próżno poszukiwali Amerykanie. Znaczący jest też dzień wylotu do wolności - 8 marca 1953 - data śmierci Stalina. Film ukazuje Franciszka Jareckiego, kiedyś prostego chłopaka z Gdowa, dziś obywatela USA. Frank mieszka w Pensylwanii i prowadzi własną fabrykę. Jego mundur z pamiętnego dnia ucieczki jest eksponatem National Air and Space Museum w Waszyngtonie. W Polsce pamiętają go tylko historycy i koledzy z lat młodości, ponieważ porwanie MIG-a było przez lata zatajane. W Ameryce - czyn ten zapewnił Jareckiemu sławę. [TVN]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski