Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KIEDY MRUGAM, MÓWIĘ TAK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 37 min

W 2002 r. Alina Mrowińska nakręciła film dokumentalny "Obudzić Olę" o Oli Janczarskiej, córce nieżyjącego już Jacka Janczarskiego i Ewy Błaszczyk, która w maju 2000 r. zakrztusiła się wodą popijając tabletkę i zapadła w śpiączkę. Efektem całkowitego niedotlenienia mózgu była utrata mowy i niedowład ciała. Od czerwca 2000 r. dziewczynka przebywała w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie poddawano ją intensywnej terapii, mającej na celu poprawienie jej sprawności ruchowej i choć częściowe przywrócenie mowy. W 2005 r. Alina Mrowińska ponownie odwiedziła z kamerą 11-letnią już Olę, która teraz przebywa w domu pod troskliwą opieką mamy i siostry bliźniaczki oraz kilku wykwalifikowanych opiekunek i terapeutek. Olę odwiedza regularnie pielęgniarka, terapeutka komunikacji pozawerbalnej i bardzo oddana małej pacjentce wolontariuszka. Powoli uczą Olę funkcjonować w otaczającym ją świecie, ale jest to praca wymagająca wyjątkowej cierpliwości i wytrwałości. Lekarze od początku nie robili zresztą Ewie Błaszczyk nadziei na szybkie i znaczące postępy, ale nawet najmniejsze zwycięstwo Oli nad bezwładnym ciałem ogromnie wszystkich cieszy. Mimo codziennych ćwiczeń dziewczynka nadal nie mówi, nie odzyskała sprawności ruchowej. Zaczęła natomiast wyraźniej reagować na bodźce, skupiać uwagę na przedmiotach czy osobach, częściej i bardziej zdecydowanie okazywać swoje nastroje i uczucia: uśmiechem, grymasem, zmrużeniem oczu, różnymi rodzajami krzyku czy mruczenia, z których każdy ma odrębne znaczenie. To tak niewiele z punktu widzenia zdrowych ludzi i tak dużo w jej przypadku. Oli bardzo pomagają zabawy, słuchanie muzyki, kontakty z innymi ludźmi. To pobudza mózg, stymuluje zmysły, pozwala wyjść z izolacji jej odrębnego świata. Ola z mamą i opiekunkami regularnie odwiedza też inne dzieci niepełnosprawne w szkole specjalnej. Wszyscy wokół niej ciągle żyją nadzieją, że dziewczynka uczyni kolejne postępy. W CZD znane są takie przypadki, kiedy mali pacjenci pokonywali nawet bardzo głęboki niedowład wywołany niedotlenieniem. Ich przykład daje wiarę, że i w tym przypadku może się tak stać. W Polsce ciągle jednak brakuje miejsca, gdzie można by leczyć i poddawać długotrwałej rehabilitacji dzieci po ciężkich urazach mózgu. Dlatego założona w 2002 r. fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" od początku zabiegała o stworzenie przy CZD małej, wzorcowej kliniki. Fundusze na realizację tego przedsięwzięcia pochodzą z koncertów charytatywnych i aukcji. 15 maja 2005 r. fundacja zainaugurowała budowę tej tak potrzebnej placówki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 04:02:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency