Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIGDY NIE WYJECHAŁEM Z KRAKOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 30 min

Film dokumentalny prezentujący sylwetkę Zygmunta Nowakowskiego - świetnego pisarza, publicystę i aktora. Błyskotliwe, przepełnione ciętym dowcipem felietony w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" pisane przed wojną. Bezkompromisowe, zamieszczane na łamach tygodnika "Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie" (późniejsze londyńskie "Wiadomości"), a potem publikowane i w innych pismach polonijnych artykuły potępiające pojałtański porządek. Jego książki, oraz audycje z cyklu "Wieczory pod dębem" nadawane w Radiu Wolna Europa sprawiły, że Nowakowski był jednym z najpotężniejszych filarów londyńskiej emigracji i nie mógł narzekać na brak uznania, czy małą rzeszę czytelnikow. Mimo to nie czuł się szczęśliwy. Tylko przyjaciele wiedzieli, że w czterech ścianach wiecznie niedogrzanego londyńskiego pokoju ustawiał na meblach fotografie i albumy przestawiające Kraków. Poruszając się między biurkiem, biblioteczką a fotelem, wędrował w wyobraźni Floriańską, Szewską, Plantami. Fotografie ukochanego miasta były jak dekoracje w intymnym teatrze wspomnień. Tak oto, u kresu drogi, stary czlowiek wracał do źródeł: do Krakowa i teatru. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl