Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPOMNIANA FLOTYLLA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 59 min

Film przedstawia historię rozwoju i dokonania bojowe 1920 i 1939 roku zapomnianej już formacji Polskiej Marynarki Wojennej - Rzecznej Flotylli Pińskiej strzegącej wschodnich granic Rzeczpospolitej. Flotylla ta, licząca w apogeum swego rozwoju około 100 okrętów i jednostek pomocniczych, zapisała bohaterską kartę w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i kampanii wrześniowej. W 1939 roku jej jednostki uległy zniszczeniu a nieliczne, przejęte przez wrogów - Rosjan, a po ich klęsce Niemców, dotrwały w służbie do zakończenia wojny. Film zaprezentuje jej pokojową służbę, zwycięstwa bojowe i tragiczny koniec. Flotylla Pińska to także cały zespół dokonań technicznych - okręty budowane w polskich stoczniach, porty, przystanie i regulacja traktów wodnych, rozwój zaplecza technicznego, kształcenie kadr oraz wkład gospodarczy i kulturalny w rozwój wschodnich rubieży II Rzeczpospolitej. Elementem spajającym są filmy archiwalne oraz materiały ikonograficzne. Zaprezentowane zostaną też dokumenty Flotylli ze zbiorów osób i instytucji, pamiątki po marynarzach, ocalałe elementy wyposażenia jednostek bojowych i pomocniczych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:13:54
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor