Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONIE I LUDZIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 22 min

Dla miłośników koni nie ma piękniejszego widoku niż koń w galopie. Te wspaniałe zwierzęta są symbolem siły, wolności, swobody. Jeśli są dobrze traktowane przez człowieka, odpłacają mu przyjaźnią, zaufaniem i cierpliwością, są łagodne i oddane. W ośrodku terapii konnej w Jaszkowie żyją wyłącznie takie szczęśliwe konie - wykarmione, czyste, kochane. Dobroć i miłość, którą obdarzają je ich opiekunowie, zwierzęta przekazują następnie chorym dzieciom - autystycznym, z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym, którym terapia konna pomaga w nawiązywaniu kontaktu z otoczeniem, poprawia ich sprawność ruchową i psychiczne samopoczucie. O tym, jak zbawienny wpływ mają konie na pacjentów, świadczy przykład Kornela - nastoletniego chłopca, który jeszcze do niedawna nawet matce nie pozwalał się dotknąć, przytulić, nie patrzył jej w oczy. Chociaż Kornel boi się małych zwierząt, np. psów, nie odczuwa żadnego lęku przed końmi. Oczywiście, nie od razu tak było. Musiał się z nimi zapoznać, oswoić, polubić je. Za sprawą terapeutów i koni stał się bardziej otwarty, wesoły, rozluźniony, zdolny do spontanicznych reakcji. Wprost uwielbia konne przejażdżki. Ale film Teresy Kotlarczyk to nie tylko sielankowy obrazek ukazujący idylliczne związki ludzi i koni. Autorka pokazuje w nim także drugie oblicze tych związków. Obok wypieszczonych koni ze stadnin filmuje też stare, spracowane, chore konie przeznaczone na rzeź. Skupowane na wiejskich targach, brutalnie ładowane do samochodów, rozpoczynają ostatnią podróż swego życia. Nikt nie troszczy się o ich wygodę, nie martwi ich losem. W rzeźni czeka je pospieszne golenie grzyw i ogonów, upychanie w boksach, których podłoga jest śliska od odchodów i krwi. Konie potykają się na niej, przewracają, poganiane i popychane przez personel. Gryzą uprzęże, nerwowo uderzają kopytami. Czują, że czeka je rychła śmierć. A przecież nie na taki los zapracowały. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:34:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego