Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROVISORIUM KOMPANIA TEATR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 41 min

Film dokumentalny poświęcony 30-letniej historii lubelskiego teatru alternatywnego, który stał się liczącą sceną współczesnego polskiego teatru. Od początku działalności grupy jej kierownikiem artystycznym i reżyserem jest Janusz Opryński. Provisorium to zespół, który wyrósł z niezgody na rzeczywistość polityczną i społeczną drugiej połowy lat 70. i doświadczeń artystycznych swoich poprzedników. W pracach grupy metaforyczne widowiska łączyły się z jasnym przekazem mówiącym o najważniejszych rzeczach dotyczących człowieka i jego kondycji. Punktem wyjścia dla Provisorium były zawsze wybitne teksty, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, klasyków światowej prozy i Witolda Gombrowicza. Twórczość tego ostatniego jest dla Provisorium szczególnie ważna. Ich pierwszy spektakl "W połowie drogi" oparty był na motywach "Ferdydurke" (1976). Do tej powieści Gombrowicza powrócili w jednym ze swoich najciekawszych przedstawień z 1998. Na przełomie lat 70. i 80. Provisorium stał się jednym z najważniejszych teatrów politycznych swojego czasu. W następnych latach w Provisorium powstały m.in.: "Wspomnienia z domu umarłych", "Ogrody", "Z nieba, przez świat, do samych piekieł" nagrodzone prestiżową Fringe First na festiwalu w Edynburgu. Od 1996 Provisorium współpracuje z Kompanią Teatr Witolda Mazurkiewicza, zespołem absolwentów wydziału lalkarskiego warszawskiej szkoły teatralnej. Wspólnie zrealizowali "Ferdydurke", spektakl, za który Provisorium otrzymało po raz drugi nagrodę Fringe First w Edynburgu, a potem także m.in. "Sceny z życia Mitteleuropy" wg Musila i "Do piachu" Gombrowicza. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:13:35
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych