Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PORZĄDEK RZECZY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 30 min

Bohaterką programu jest Julia Hartwig, poetka, tłumaczka, eseistka, która zadebiutowała w prasie w 1945 roku. Autorka kilku tomików wierszy (m.in "Wolne ręce", "Dwoistość", "Czuwanie", "Chwila postoju", "Czułość"), przekładów dzieł Apollinaire'a, Jacoba, Cendrarsa, Reverdy'ego, Marianne Moore czy Williama C. Williamsa, napisała też znakomitą biografię Apollinaire'a, monografię "Gerard de Nerval" oraz "Dziennik amerykański" opublikowany po kilkuletnim pobycie autorki w Stanach Zjednoczonych. W programie opowiada ona o swojej młodości wśród cyganerii artystycznej przedwojennego Lublina, o wrażeniach z Paryża, gdzie zbierała materiały do biografii Apollinaire'a, o pobycie w Stanach Zjednoczonych (w latach siedemdziesiątych) i oczywiście o swojej poezji, której wybrane fragmenty przeczyta. Portret poetki uzupełnią jej najbliżsi - brat, Edward Hartwig, i mąż, Artur Międzyrzecki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:33:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman