Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRACA DOMOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 22 min

Ożarów - podwarszawskie miasteczko, jakich wiele wokół stolicy. Mieszka tam grupa bohaterów reportażu: dziewcząt i chłopców, nastolatków w wieku 15-16 lat, uczniów ostatnich klas gimnazjum lub świeżo upieczonych licealistów. Wszyscy pochodzą z tzw. dobrych domów, rodzice utrzymują ich, zapewniają kieszonkowe. I na tyle, na ile to konieczne, nastolatkowie starają się im nie podpadać. Inna sprawa, że rodzice bardzo często nie wiedzą, jak ich latorośle spędzają czas. A młodzi "imprezują" dużo i chętnie. Alkohol, papierosy, skręty to nieodłączne atrybuty dobrej zabawy. I, oczywiście, dziewczyny - najlepiej ładne i "chętne". Do nauki bohaterowie filmu za bardzo się nie garną, chociaż pytani o plany i marzenia, chłopcy, bo to im głównie autorka filmu oddaje głos, zapewniają, że chcą się dalej kształcić, myślą o studiach. Wierzą, że dyplom zapewni im lepszą przyszłość, choć nie wszyscy chcą jej szukać w kraju. Jedno wiedzą jednak na pewno: chcą mieć pieniądze. Pracować najlepiej we własnej firmie, a w każdym razie za solidną pensję. Widzieli, jak z chwilą zamknięcia ożarowskiej fabryki kabli często całe rodziny z dnia na dzień znalazły się bez środków do życia, niekiedy także ich rodzice. Nie chcą doświadczyć czegoś podobnego. Nie zamierzają też zbawiać świata. Ważne jest to, co dotyczy im, czego oni potrzebują i chcą. Za wszelką cenę pragną dorosłości. Ale niedojrzałość, brak doświadczenia, pogarda dla autorytetów sprawiają, że bohaterowie filmu realizują to pragnienie w sposób karykaturalny, wynaturzony, zbliżający ich do młodzieży z marginesu. Szalonymi, mocno zakrapianymi imprezami zagłuszają strach przed ową wymarzoną dorosłością, przed koniecznością włączenia się w powszechny wyścig szczurów. Zaskakuje zwłaszcza wulgarność i agresja dziewczyn, które nie ustępują kolegom w piciu i paleniu, a pobicie nielubianej koleżanki w szkole traktują jak dobrą rozrywkę. Wszyscy bez wyjątku chcą być zauważeni, podziwiani, kochani, bo przecież są tacy wspaniali, wszystko mogą i wszystko potrafią. A tymczasem dla szkoły są tylko pozycjami w statystykach, zapracowani rodzice też nie znajdują dla nich czasu. Więc po lekcjach, w ramach pracy domowej, nastolatkowie sami zdobywają wiedzę o życiu - taką, jaka ich najbardziej interesuje, i tak, jak potrafią. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:00:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman