Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHARLES DE FOUCAULD. MAŁY BRAT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2006
 • Barwny, 50 min
  W listopadzie roku 2005 film został wyemitowany w TVP w skróconej, 22 minutowej wersji.

Filmowa opowieść o bracie Karolu de Foucauld, duchowym założycielu zgromadzeń Małych Braci i Małych Sióstr, który został beatyfikowany 13 listopada 2005 roku. Karol de Foucauld (1858 -1916) urodzony we Francji w arystokratycznej rodzinie, osierocony jako 6-latek, w młodym wieku stracił wiarę. Ukończył szkołę kawalerii i jako podporucznik został wysłany na służbę do Algierii. Trzy lata później wydalono go z armii zabrak dyscypliny i złe prowadzenie. Na krótko przywrócony do służby, ostatecznie opuszcza szeregi armii w 1882 r. i zaczyna podróżować po Afryce, coraz lepiej poznając północne rejony tego kontynentu. Pod koniec 1886 r. zaczyna stopniowo nawracać się na wiarę. W styczniu 1890 r. wstępuje do zakonu trapistów we Francji, kilka miesięcy później przenosi się do ubogiego klasztoru filialnego trapistów w Syrii. Odtąd, przebywając w Ziemi Świętej i w Afryce Północnej, pracuje charytatywnie, walczy z niewolnictwem praktykowanym przez miejscową ludność, ale także opracowuje reguły zgromadzeń Małych Braci i Małych Sióstr. Zostaje zamordowany 1 grudnia 1916 r. na Saharze w Algierii w czasie zamieszek między Tuaregami i Senussami. Film opowiada o dylematach i walce duchowej Karola w odkrywaniu swego powołania, a także w realizacji wybranej drogi życiowej.Czy sprzeczności, jakie nim szarpały co do sposobów realizacji wybranej drogi były nie do pogodzenia? Co to znaczy, że był "małym bratem"? Czy brat Karol zrealizował do końca swoje powołanie życia "w ukryciu w Nazarecie"? Jakie były tego owoce? Czy Małe Siostry i Mali Bracia oraz stowarzyszenia świeckich są jego spadkobiercami we współczesnym świecie i jak to realizują? A jak my ludzie świeccy w swej codzienności możemy korzystać z doświadczeń małego brata Karola od Jezusa? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
2017.02.11 03:59:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego