Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INKOWIE W POLSCE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 54 min

Światowa sensacja: Inkowie w Polsce! Najnowsze hipotezy, poparte sensacyjnymi dowodami oraz opiniami naukowych autorytetów, wskazują na nieznane dotąd fakty. W 16. wieku Hiszpanie podbijają wielkie i zasobne imperium Inków w Ameryce Południowej. Rozpoczynają rabunek złota, srebra, drogich kamieni, w które te ziemie obfitują. Zniewalają miliony Indian, mieszkańców ogromnego terytorium, okupują je i eksploatują. Indianie buntują się, wybuchają rebelie, ale są bezwzględnie tłumione. Przebywał tam węgierski łowca przygód, Sebastian Berzeviczy, który ożenił się z Peruwianką. Jego córka, Umina, zostaje poślubiona przez Inkę z królewskiego rodu. Tupac Amaru II , po dwustu latach okupacji, organizuje wielkie powstanie, starannie je przygotowując. Do Europy wysyła swoich emisariuszy, aby kupowali broń i zjednywali sojuszników. W jednej z wypraw wśród nich jest także Umina z dzieckiem i Sebastian. Powstanie upada - Berzeviczy z grupą inkaskiej szlachty i z częścią legendarnego skarbu Inków, ucieka przed hiszpańskimi prześladowcami przez Włochy na Węgry, aby zatrzymać się w posiadłości swoich przodków - zamku Dunajec (obecna nazwa: Niedzica). Ale i tu docierają hiszpańscy szpiedzy, którzy mordują jego córkę, księżniczkę Uminę. Ocalał jednak jej roczny jej syn, Antonio, ostatni potomek królewskiej dynastii. Sebastian Berzeviczy ukrywa go w odludnym mieście na Morawach, przy pomocy bratanka, Wacława Benesza-Berzeviczy. Mały Antonio ma nową metrykę. Kolejne pokolenia przekazują sobie informację o inkaskim testamencie, ukrytym w kościelnym mszale, do którego dociera dopiero po drugiej wojnie światowej kolejny potomek Antonia, młodzieniec z Bochni, Andrzej Benesz, późniejszy znany polski polityk. Co się jednak stało ze skarbem? Czy wskazówki podane w znalezionym testamencie naprowadziły poszukiwaczy na ukryte kosztowności? Jakie były losy strażników skarbu - potomkÓw inkaskich uciekinierów z dalekiego Peru? Czy są nad Dunajcem ślady tajemniczych schowków? Czy Inkowie na pewno byli w Polsce? Drobiazgowe śledztwo podejmuje dziennikarz z zagranicy....

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:58:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency