Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD SKRZYDŁAMI MOTYLA...

 • Podtytuł: W PIENIŃSKIM PARKU NARODOWYM
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • Barwny, 45 min

Wśród ogromnego bogactwa pienińskiej flory i fauny żyje niezwykły motyl - niepylak apollo. To on jest głównym bohaterem filmu. Za jego przyczyną zmieniają się krajobrazy i warunki życia ekosystemów. To on aktywizuje wielu ludzi do ochrony przyrody. Niepylak apollo należy do rodziny motylkowatych i jest największym przedstawicielem fauny motyli dziennych w Polsce. Gatunek ten związany jest z sucholubnymi murawami porastającymi wapienne zbocza oraz okolice piarżysk obfitujących w rozchodnik wielki, stanowiący roślinę żywicielską gąsienic niepylaka. Na przełomie lutego i marca ze złożonych w poprzednim roku jaj wylęgają się młode gąsienice, które rozpoczynają żerowanie. Gąsienice przechodzą cztery wylinki, a podczas piątej - przypadającej na maj - przekształcają się w poczwarki. W drugiej połowie czerwca z poczwarek wylęgają się dojrzałe osobniki, przy czym samce pojawiają się zwykle nieco wcześniej niż samice. Osobniki dojrzałe żyją około 2 - 4 tygodni. W tym czasie odbywają kopulację, podczas której samce budują na ciele samicy sphragis - chitynową strukturę, zwaną pasem cnoty, uniemożliwiającą samicy powtórną kopulację. Ostatnie osobniki pojawiają się około połowy sierpnia i giną w pierwszych dwóch dekadach września. Obserwując dojrzałe motyle, łatwo określlić ich płeć: samce są zwykle nieco mniejsze i jaśniejsze od samic, poza tym silniej owłosione na tułowiu i odwłoku, co nadaje im lekko "oszroniony" wygląd. Film "Pod skrzydłami motyla - w Pienińskim Parku Narodowym" pokazuje również jak wiele pracy i starań wkładają pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego, aby ocalić niepylaka. Podstawowym czynnikiem powodującym zanik jego populacji było zmniejszanie się areału muraw kserotermicznych na skutek sztucznych zalesień. Aby powstrzymać i w miarę możliwości odwrócić ten proces, w ramach restytucji realizowany jest program odtwarzania siedlisk poprzez usuwanie świerków i krzewów zarastających jego stanowiska. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.10.03 23:59:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski