Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WITKACEGO WYWOŁYWANIE DUCHÓW

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Gatunek:
  Film kombinowany
 • Barwny, 17 min

Stanisław Ignacy Witkiewicz rozpoczyna seans spirytystyczny w pracowni na Antałówce. Jest jedynym jego uczestnikiem. Film zawiera wizje tragicznej przyszłości narodu. Obrazuje przerażenie twórcy konsekwencjami totalitaryzmu dla jednostki i zbiorowości. Wywoływane duchy to kajzer Prus, cesarz Austrii i car Rosji - inicjatorzy rozbiorów Polski, którzy swój instynkt agresorów przekazują zjawom Stalina i Hitlera. Ci zawierają poprzez ministrów spraw zagranicznych Mołotowa i Ribbentropa umowę o przyjaźni i granicy ZSRR i Niemców. Film, wykorzystując materiały dokumentalne i dokonując ich animacji, opowiada obrazem o tragicznych kartach najbliższej historii Polski, wskazuje na powiązanie dramatu wybitnej jednostki z dramatem narodu. Apokalipsa narodu polskiego to setki obozów koncentracyjnych, miliony pomordowanych - męczeństwo, któremu towarzyszy upiorna radość pijanych ze szczęścia mar. Przerażony Witkacy przerywa seans i próbuje ujść przed widokiem katastrofy. Wyjeżdża pociągiem, na którym umieszczony jest napis Warszawa - Brześć - Jeziory, ku swojemu przeznaczeniu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:50:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.