Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZWYCZAJNY BOHATER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 44 min

Bohaterem filmu jest ks. Ignacy Skorupka, urodzony w 1893 roku, obrońca stolicy. Głęboko religijny, żarliwy patriota, rozpoczął naukę w seminarium, konsekwentnie realizując zamiar zostania kapłanem. W 1916 roku rozpoczyna pracę duszpasterską pod Moskwą, potem koło Homla, opiekując się polskimi uchodźcami w Guberni Czernichowskiej. W roku 1918 udaje mu się wyjechać z Rosji bolszewickiej, następnie pracuje w Łodzi, później Ojrzanowie, wreszcie zostaje powołany do Kurii Warszawskiej: jest kapelanem sierocińca.
Szczególny wymiar mial udział ks. Ignacego Skorupki w wojnie polsko-bolszewickiej. 31 lipca 1920 r. uzyskał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem wykazał się bezprzykładnym osobistym bohaterstwem, zginął na polu walki, a obraz uduchowionego sługi bożego odprawiającego żolnierzy do walki na zawsze pozostanie w pamięci narodowej.
Jego ofiara nie poszla na marne. Bitwa pod Ossowem i Radzyminem odsunęła od Europy groźbę czerwonej inwazji.
W filmie pokazano miejsca związane z życiem ks. Ignacego Skorupki, relacje z jego pogrzebu. Historycy wypowiadają się o roli tej szczególnej postaci w naszych dziejach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:57:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski