Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUNAPARK

 • Film animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Gatunek:
  Film kombinowany
 • Barwny, 192 m, 7 min

Film pozbawiony jest jednoznacznej anegdoty. Zarówno efekty dźwiękowe, jak i obrazy wspomagane wielojęzycznym napisem lunapark i zmieniające się jak w kalejdoskopie kojarzą się w wyobraźni odbiorcy ze strzelnica, w której cele przypominają kształtem plastycznym ludzka sylwetkę. Skoczne ludowe melodie zestawione z odgłosami strzałów wywołują kontrast, staja się środkiem ekspresji. Umiejętności strzelców doprowadzają do zlikwidowania przeciwników. Następuje koniec lunaparkowej zabawy, zacieranie śladów, wyrównywanie terenu. Spod pokładów nawarstwionej ziemi (historii) wydobywają się na powierzchnię wcześniej oglądane cele. Przybierają kształt sylwetek ludzkich, ożywają barwa. Obrazowi temu towarzyszy muzyczne memento - zawodzenie pełne żalu. Zarówno w obrazie, jak i w warstwie muzycznej współtworzącej film funkcjonuje wiele symboli, stad próba jednoznacznego odczytania stanowiłaby uproszczenie w jego odbiorze. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:57:37
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl