Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INTUICJA MATKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 21 min

Trzeciego lipca 1989 r. we Wrocławiu doszło do tragedii. 9-letnia Ania Wojnarowicz i jej koleżanka Magda Kisiel wybrały się na spacer nad Odrę. Był pogodny wieczór. Mieszkający nieopodal mężczyzna widział dzieci z okna swego mieszkania. Ok. godz. 20.00 zauważył, że dziewczynki zdejmują sukienki i wchodzą do wody. Pół metra od brzegu jedna z nich nagle zniknęła pod wodą. Dorosła dziś Magda wspomina po latach tamte chwile, moment, gdy ujrzała koleżankę osuwającą się po stromym nabrzeżu. Zaczęła krzyczeć, też się pośliznęła i wpadła do rzeki. Ocknęła się w szpitalu. Wyratował ją inny świadek zdarzenia, Wojciech Ossowski. Drugiej z dziewczynek nie zdołał wyciągnąć - prąd wody w tamtym miejscu jest bardzo silny. Ósmego sierpnia 1989 r. w Urazie koło Obornik Śląskich, 25 km od Wrocławia, wyłowiono z Odry zwłoki dziecka. Ciało było w stanie daleko posuniętego rozkładu. Milicjant wezwany na miejsce uznał, że to zwłoki dziewczynki i tak zapisał w notatce służbowej, ale przybyły lekarz stwierdził, że to chłopiec. Zwłoki zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej, ale podczas sekcji nie stwierdzono jednoznacznie płci. Patolodzy uznali, że to ciało 8-letniego chłopca zmarłego ok. pół roku wcześniej. Nikt jednak nie zgłosił zaginięcia 8-latka. Prokurator nie zlecił badań identyfikacyjnych, nie wezwał Wiesławy Wojnarowicz, matki Ani, by ewentualnie wykluczyła tezę, że to jej córka. Ciało pochowano w anonimowym grobie na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Anię Wojnarowicz uznano za zaginioną, prokuratura umorzyła dalsze postępowanie w jej sprawie. Wiesławy Wojnarowicz nie opuszczało jednak przekonanie, że zaszła pomyłka. Intuicja podpowiadała jej, że pochowano jej dziecko. Przez ponad 10 lat odwiedzała anonimowy grób, przynosiła kwiaty, świeczki. Ale mimo jej usilnych próśb nikt nie chciał wydać decyzji o ekshumacji zwłok i przeprowadzeniu ponownych badań. Sprawa wróciła w 2000 r. Prokurator Elżbietę Grocholską zadziwił upór Wiesławy Wojnarowicz, nabrała wątpliwości. Na jej prośbę Zakład Medycyny Sądowej tym razem wyraził zgodę na ekshumację. Badania antropologiczne i DNA pozwoliły stwierdzić bez żadnych wątpliwości, że Wiesława Wojnarowicz miała rację. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:57:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency