Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓTKA HISTORIA O ZABIJANIU W JEDNYM UJĘCIU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Czarno-biały, 11 min

Ascetyczny pod względem filmowym, szczery i wstrząsający monolog Renaty Z., dwukrotnej zabójczyni. Gdy miała 19 lat, zabiła swojego teścia. Zrobiła to broniąc się przed kolejnym biciem i gwałtem. - Myślałam, że jak będzie martwy, to już nie wstanie, nie skrzywdzi mnie, kolejny raz mnie nie zeszmaci - opowiada Renata. Pamięta każdy szczegół tamtego zdarzenia: jak chwyciła nóż, jak uciekła do matki, jak potem razem zgłosiły to zabójstwo milicji ( to był 87. rok). Przesłuchiwana nie ukrywała, że zabijała świadomie. Do dziś gryzie ją sumienie. - On powinien żyć - mówi. - Wtedy, gdy to zrobiłam, byłam za młoda, za mało doświadczona, nie wiedziałam, że można inaczej radzić sobie z takimi problemami. Drugiego zabójstwa Renata dokonała niedługo po wyjściu z więzienia. Ofiarą był znajomy nieżyjącego teścia. Renata twierdzi, że zwiódł ją podstępnie do swojego mieszkania, potem - tak jak kiedyś jej mąż i teść - też bił i gwałcił. - Tego drugiego razu na pewno nie chciałam - mówi kobieta. Tym razem poszła do więzienia na wiele lat. Była tam pod opieką psychologa, uczyła się, kończyła kolejne szkoły. To tam w więzieniu okazało się, że jest ciężko chora i że musi być operowana. Lekarze uratowali jej życie, ale Renata straciła wzrok. Do zakładu karnego już nie wróciła ("taka chora nie byłam tam potrzebna"). Ułożyła sobie na nowo życie. Wyszła za mąż, urodziła dziecko. Ale od dramatycznej przeszłości się nie uwolniła. - Choroba - moja, mojego dziecka - to kara, cena, jaką zapłaciłam za śmierć tych ludzi - mówi Dorota. I tak kończy swoją opowieść, tym dramatycznym wyznaniem winy. - I to jest cała moja historia... - stwierdza. Wyciera dłońmi łzy na policzkach. W dłoniach chowa twarz. To ostatni jej gest, jaki zarejestrowała kamera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2002
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Ministra Kultury
2017.02.11 03:56:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego