Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUZA, KRAKÓW I... JA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 46 min

Filmowy portret Anny Polony - jednej z najciekawszych aktorek i najbarwniejszych postaci powojennego teatru polskiego. Teatru, bo w filmach Anna Polony grywa niezmiernie rzadko. Choć i tu stworzyła kilka niezapomnianych kreacji, jak np. Anieli Dulskiej w serialu "Z biegiem lat, z biegiem dni" Andrzeja Wajdy. Żywiołem Anny Polony była jednak i jest scena. I to głównie scena krakowska, początkowo Teatru im. Słowackiego, potem Starego Teatru. To właśnie tu, pod kierunkiem Konrada Swinarskiego zagrała swoje najgłośniejsze role w "Nie-boskiej komedii", "Pokojówkach" Geneta, "Klątwie" i "Sędziach" Wyspiańskiego,"Fantazym", "Śnie nocy letniej" Szekspira... Grała u najwybitniejszych reżyserów polskiego teatru drugiej połowy XX wieku: oprócz Swinarskiego i Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera, Jerzego Grzegorzewskiego. Nie mieli z nią lekkiego życia. Impulsywna i wybuchowa wywoływała na próbach awantury, z uporem (i często sukcesem) forsowała swoją koncepcję roli. Dziś, jak sama twierdzi, trochę się ustatkowała, ale nie do końca. Być może dzięki Swinarskiemu, który nauczył ją introspekcji, wejrzenia we własne wnętrze, zastanowienia się nad swoim życiem. "Muza, Kraków i ... ja" ukazuje właśnie taką Annę Polony. Nieco stonowaną, refleksyjną, szczerą wobec siebie, choć wciąż jeszcze pełną energii, emocjonalnie reagującą na świat. A jej świat to przede wszystkim Kraków. Staromiejskie, kręte uliczki; targ, mieszkanie często pełne gości i członków rodziny. Jej świat to także ukochany Teatr - niemy świadek tylu wzruszeń, radości, porażek i sukcesów. Najwierniejszy towarzysz całego życia. Jedyny, który wytrzymał do dzisiaj. Po drodze byli i inni, ale odeszli. "Być może dlatego, że chciałam im udowodnić, jaka to jestem mądra" - zwierza się aktorka, a w jej głosie pobrzmiewa nutka żalu. Anna Polony, mimo że uważana przez swych studentów i młodszych kolegów za "mentorkę" i "wybitną, zasłużoną aktorkę" broni się przed podsumowywaniem swojej kariery. "Nic się przecież nie skończyło, życie płynie..." - mówi i w tych słowach nie ma nic z fałszywego optymizmu, czy kokieterii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:56:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego