Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁEM KOBIETĄ...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 26 min

Kacper urodził się jako dziewczynka, rodzice dali mu imię Urszula. Ale już jako nastolatka wyraźnie zdawał sobie sprawę, że w jego przypadku natura popełniła błąd, dając mu płeć niezgodną z jego psychiką: był mężczyzną uwięzionym w kobiecym ciele. I bardzo pragnął to zmienić. Rodzice nie akceptowali tej jego dojmującej potrzeby, uważali to za szaleństwo, dziwactwo, nie chcieli nawet rozmawiać na ten temat. Kacper czekał. Jako dorosły już człowiek podjął decyzję o uporządkowaniu swojego życia, zostania tym, kim się naprawdę czuł. Podjął starania o zmianę płci. Od 1999 do 2002 r. kamera rejestrowała kolejne etapy jego przemiany: od decyzji biegłego seksuologa pozwalającej na rozpoczęcie procedury prawnej i medycznej, poprzez kolejne operacje i formalności urzędowe. Kacper jest inteligentny, elokwentny, wrażliwy, ale jednocześnie zdeterminowany w swoich dążeniach. Wiedział, że udział w filmie to wielkie ryzyko: po projekcji na pewno wielu ludzi będzie go rozpoznawało, mogą się wyśmiewać, zaczepiać itp. Ale jednocześnie zdawał sobie sprawę, że jeśli nie będzie się poruszało takich tematów publicznie, na zawsze pozostaną tabu. A on pragnął je przełamać, "przetrzeć szlaki" podobnym mu ludziom. Na oczach widzów Kacper, już po kuracji hormonalnej, przechodzi więc dwie (pierwszą niezbyt udaną) operacje usunięcia piersi, a później także przydatków, i wszczepienia protezy męskich narządów płciowych. Chociaż nie będzie mógł mieć dzieci spłodzonych naturalną drogą, owe męskie atrybuty są dla niego niezbędnym warunkiem uznania siebie za mężczyznę. Pozytywna decyzja sądu pozwala mu z kolei na otrzymanie dowodu osobistego już z męskim imieniem. Dopiero gdy zakończy się jego metamorfoza, będzie mógł pójść do łóżka ze swoją dziewczyną, zacząć nowe życie. Po ostatnim zabiegu rozpiera go radość i energia. Udało się. Spełniło się jego największe marzenie. Jest sobą. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:55:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl