Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STACJA WALIŁY - WENECJA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 55 min

"Granice malarstwa nie są określone i nigdy nie będą, ponieważ to nie granice określają ramy malarstwa. Lecz odwrotnie" - to słowa bohatera filmu, malarza Leona Tarasewicza. Leon Tarasewicz jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy polskich. W roku 1984 obronił dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP u prof. Tadeusza Dominika. Współpracuje z warszawską Galerią Foksal, Galerią Białą w Lublinie, Galerią Norden Hake w Sztokholmie, Springer Winkler Galerie w Berlinie. W 2001 roku był autorem realizacji w polskim pawilonie na 49. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji, gdzie stworzył obraz zajmujący całą powierzchnię podłogi pawilonu, prowokując widza do "wejścia w obraz". To przekraczanie granic jest charakterystyczne dla artysty już od pierwszej pracy "Pola" - ogromnych rozmiarów malowanej powierzchni na sklejanym papierze. Poza tradycyjnymi, w sensie określenia płaszczyzny malarskiej, Tarasewicz realizuje swoje prace w przestrzeni trójwymiarowej, realnej, gdzie malarstwo otacza widza, wchłania go naruszając tabu - dystans między widzem i dziełem. Leon Tarasewicz urodził się w Waliłach ma Białostocczyźnie. Waliły to miejsce najważniejsze, to korzenie. Jest ono dla niego źródłem inspiracji i siły. Już jako student mówił, że nigdy nie opuści swego miejsca urodzenia, swojego pejzażu, przestrzeni społecznej białoruskiej mniejszości i religii prawosławnej. Artysta od dzieciństwa miał, jak sam mówi, dwa światy: świat polski i białoruski, świat sztuki, wystaw, Galerii, Akademii - i świat przyrody, ludzi mówiących jego językiem. Dzieli się chętnie tymi światami z każdym, kto zechce zadać sobie trud poznania. Swój czas dzieli na pracę w Waliłach, gdzie ma pracownię i tam przygotowuje się do wystaw i realizacji, oraz warszawską ASP, gdzie obecnie jest profesorem na Wydziale Malarstwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych