Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BITWA O WAŁ POMORSKI 1945

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Film dokumentalny pt "Bitwa o Wał Pomorski 1945" przedstawia genezę i przebieg jednej z największych operacji Wojska Polskiego na froncie wschodnim. W filmie uwypuklono sytuację strategiczną w końcu stycznia 1945 roku, wskutek czego 1 Armia WP otrzymała zadanie zdobycia silnego pasa niemieckich umocnień stałych i polowych wzdłuż przedwojennej granicy polsko-niemieckiej. Przełamanie przez 1 Armię WP głównej pozycji Wału Pomorskiego i dokonanie znacznego wyłomu w obronie nieprzyjaciela zmusiło niemieckie dowództwo Grupy Armii "Wisła" do natychmiastowego skierowania w ten rejon dużej części jednostek uprzednio koncentrowanych, które miały wykonać przeciwuderzenie. Sukces, jaki odniosła 1 Armia WP, miał bezpośredni wpływ na działanie wojsk radzieckich, któe w tym czasie walczył o Wałcz i Piłę. Wyjście Polaków na tyły wojsk niemieckich mogło zagrozić okrążeniem ich, dlatego oba miasta został poddane. Zasadniczą część filmu zajmuje opis działań 1 AWP, które pozwoliły na przełamanie głównej pozycji Wału Pomorskiego i zdobycie w dniu 10 lutego 1945 r. Mirosławca, a w dalszej konsekwencji wyprowadzenie uderzenia w stronę morza. W filmie wykorzystano wypowiedzi uczestniów wydarzeń. Analizę historyczno-wojskową tytułowej operacji prowadzą naukowcy - znawcy tematu, między innymi prof. Rudolf Dzipanov. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor