Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRAFIONY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 30 min

Od wojny wietnamskiej w latach 60. minęło 40 lat. Zbrojny konflikt pochłonął niezliczoną liczbę ofiar po obu stronach. Ci, którym udało się przeżyć wojenny koszmar, do dziś nie mogą otrząsnąć się z tragedii. Jednym z nich jest 58-letni Louis Jurkowlaniec. Rozpoczął służbę w Wietnamie, mając zaledwie 19 lat. Przez trzy lata dowodził specjalnym komandem snajperów, był jednym z najskuteczniejszych strzelców kampanii wietnamskiej. Jego losy zostały opisane w znanej monografii "Sekrety tajnej wojny" wydanej pod redakcją admirała J.T. Nettera. Komandos Louis Jurkowlaniec jest bohaterem filmu Jarosława Kamieńskiego i Andrzeja Pankiewicza. Dokument nie przedstawia jednak zapisu wojennych czynów strzelca wyborowego, lecz pokazuje dramat człowieka pragnącego rozliczyć się ze swoją przeszłością. Sił do ostatecznego rozrachunku szuka w Polsce, ojczyźnie ojca, w której postanowił przeżyć resztę swych dni. Louis Jurkowlaniec opowiada przed kamerą o swoich przeżyciach, wspomina najdramatyczniejsze chwile z Wietnamu, mówi o ludziach, których musiał zabijać, by samemu nie zginąć. Ma na sumieniu wiele ludzkich istnień, na długiej liście są również dzieci. Do końca życia pozostanie mu przed oczami widok pierwszej ofiary. Wtedy nie liczył się człowiek, był tylko cel. Koszmaru wojny nie da się zapomnieć, przeżycia wycisnęły na nim zbyt głębokie piętno. Z zakamarków pamięci wyłaniają się pełne grozy obrazy: rozszarpane, zakrwawione ciała wrogów, ale także i kolegów. Wciąż pobrzmiewają echa wojny: jeszcze czuje zapach napalmu i spalonych ciał, słyszy strzały, jęki rannych, krzyki oraz hałaśliwą amerykańską muzykę i donośny głos spikera wykrzykującego: "good morning, Vietnam". W Wietnamie zginęło 14 jego żołnierzy, nigdy nie pogodził się z ich śmiercią. Do dziś nie może zrozumieć, dlaczego los oszczędził właśnie jego. W dokumencie wykorzystano zdjęcia archiwalne i wstrząsające fragmenty materiału filmowego, nakręconego ręczną kamerą przez Louisa Jurkowlańca podczas całego pobytu w Wietnamie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:54:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency