Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

U MARII KONOPNICKIEJ W ŻARNOWCU

w PODRÓŻE LITERACKIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 28 min.

Ostatnie lata życia Maria Konopnicka spędziła w podarowanym przez naród dworku w Żarnowcu, gdzie towarzyszyła jej przyjaciółka, malarka Maria Dulębianka. Pod koniec września 1910 roku chora na serce pisarka wyjechała do sanatorium we Lwowie, gdzie zmarła 8 października. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim. Dworek w Żarnowcu przejęła jej rodzina i dopiero w 1956 roku przekazała go, wraz z parkiem, narodowi polskiemu. Powstało tam muzeum Marii Konopnickiej, gdzie zgromadzono jej rękopisy, książki, zdjęcia i rzeczy osobiste. Wykorzystując wnętrza i zbiory muzeum, listy Marii Konopnickiej - m.in. do Elizy Orzeszkowej, z którą się przyjaźniła - archiwalia i zdjęcia, wspomnienia o niej i artykuły z prasy jej współczesnej, Lucyna Smolińska przypomina ostatnie lata życia pisarki. O działalności muzeum i obchodach 90. rocznicy śmierci Konopnickiej opowiada dyrektor placówki, Paweł Bukowski. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl