Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA PUŁKOWNIKA KUKLIŃSKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 48 min

Zmarły 11 lutego 2004 roku pułkownik Ryszard Kukliński był zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego i szefem I Oddziału Planowania Strategiczno-Obronnego Wojska Polskiego. Ten najwyższy stopniem oficer armii polskiej, jaki przeszedł na stronę politycznych i militarnych przeciwników państw członkowskich Układu Warszawskiego, jest postacią powszechnie znaną i ciągle budzącą kontrowersje. Dla jednych bohater, dla innych zdrajca, przez lata konsekwentnie odmawiał wystąpienia przed kamerą. Istniała jednak taśma z rejestracją prywatnego spotkania Ryszarda Kuklińskiego. Grupa Filmowa "Kontakt", która zrealizowała film o pułkowniku, uzyskała jego zgodę na publiczną prezentację tych wypowiedzi. Materiał ten stanowi trzon filmu. Ryszard Kukliński, odpowiadając na pytania zadane mu podczas tamtego spotkania, opowiada o charakterze i celach strategicznych Układu Warszawskiego, ujawnia szczegóły swoich zadań w polskim sztabie i współpracy ze sztabowcami sowieckimi, mówi o zagrożeniach dla Polski, jakie widział w procesie zmagania się dwóch systemów militarnych, honorze żołnierza i o tym, czy ma on prawo sam wybierać sojusznika i wroga. Interesujące są zwłaszcza te fragmenty jego wypowiedzi, które dotyczą dramatycznego momentu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i osobistej decyzji pułkownika, by o ostatecznych ustaleniach w tej sprawie i terminie akcji nie ostrzegać "Solidarności". Uzupełnieniem zwierzeń bohatera filmu są wypowiedzi kilku osób - wśród nich pułkowników Ludwika Koniora, Wincentego Heinricha i Tadeusza Jurgi czy bp Tadeusza Pieronka - które zwracają uwagę na takie aspekty "sprawy Kuklińskiego", jak tradycja wojskowa, honor jako wartość nadrzędna czy tradycja chrześcijańska. Realizatorom filmu udało się również dotrzeć do wieloletniego przyjaciela pułkownika, Ryszarda Barszcza, który przedstawił niektóre wątki z osobistego życia bohatera i jego rodziny oraz dramaty, do jakich doszło już w czasie jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Dramat losów Kuklińskiego jest również dramatem polskiego wojska. Stale obecne w tle działań pułkownika, staje się ono niejako drugim bohaterem opowieści - niejednoznacznym, pełnym do dziś nie rozwiązanych dylematów. Pytania dotyczące oceny moralnej Kuklińskiego i w ogóle wojska polskiego po II wojnie światowej, pytania o granice patriotyzmu i lojalności w hierachii wojskowej, realizatorzy pozostawiają otwarte. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:51:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency