Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LECH WAŁĘSA. BILANS DWU DEKAD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • 55 min

Chcę Wam opowiedzieć o tych wydarzeniach i o tym człowieku. Dlaczego? Bo to najciekawsza historia naszego pokolenia. Bo tak się złożyło, że w wielu z tych wydarzeń brałem udział. Dlatego teraz poprowadzę was w te miejsca i do tych ludzi. Żeby lepiej zrozumieć. Żeby pozostał ślad... Autor filmu, choć dobrze zna swego bohatera, nie poprzestaje na własnych obserwacjach, relacjach i opiniach. W kreśleniu długiej, trudnej, niebezpiecznej, obfitującej w spektakularne zwycięstwa i bolesne porażki drogi młodego chłopaka z Popowa do najwyższego urzędu w wolnej Rzeczpospolitej, pomaga mu wielu świadków i uczestników wydarzeń rozgrywających się w naszym kraju w ciągu ponad dwóch dekad. W filmie występują dawni towarzysze broni, a dziś nierzadko zagorzali krytycy Wałęsy z Wybrzeża, m.in. Bogdan Lis i Bogdan Borusewicz, eksperci komitetu strajkowego stoczni: Bronisław Geremek, Piotr Nowina-Konopka i Andrzej Celiński, bliscy współpracownicy z czasów prezydentury Lecha Wałęsy: Lech Kaczyński, Krzysztof Bielecki i Andrzej Kozakiewicz, wreszcie nie wywodzący się z obozu "Solidarności" Włodzimierz Cimoszewicz. Ich sądy są niejednoznaczne. Niemal wszyscy podkreślają decydującą rolę Wałęsy w walce o suwerenność ojczyzny, jego bezkompromisowość, odwagę, niezwykle żywą, choć nieerudycyjną inteligencję robotniczego przywódcy. Gorzej wypada bilans dokonań Wałęsy - lokatora Belwederu. Nawet bliscy przyjaciele i współpracownicy Przewodniczącego podkreślają, że ów "człowiek walki" nie sprawdzał się w roli prezydenta. Zarzucają mu wzniecenie wyniszczającej "wojny na górze", obrzucanie błotem wielce zasłużonych ludzi, ostre skonfliktowanie środowiska niepodległościowego, a w konsekwencji - upadek wszelkich autorytetów, z samym Wałęsą włącznie i gorzkie rozczarowanie społeczeństwa rozpoczętymi w Sierpniu przemianami. Zupełnie inaczej był - i w dalszym ciągu jest - postrzegany bohater filmu za granicą. Pozostaje symbolem przemian w Polsce i Europie, ikoną współczesnej polityki, jednym z niewielu powszechnie znanych w świecie Polaków. Owego ogromnego potencjału tkwiącego w bohaterze filmu nadal nie potrafimy rozsądnie wykorzystać.[PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:50:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl