Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOLESŁAW KAMYKOWSKI. KAMYK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 42 min

"Był biblioteką pejzaży, widoków i architektury w całej Polsce. Miał encyklopedyczną pamięć miejsc, które kiedyś zobaczył i które mogły się przydać w filmie. Dużo podróżował. Pobyt w nowym miejscu zaczynał od zwiedzania muzeum, kościoła, cerkwi, synagogi i cmentarza.(...) Po kilkudziesięciu latach na temat materii nieożywionej wiedział wszystko" - mówi o Bolesławie Kamykowskim Kazimierz Kutz. Kamyk, bo tak nazywany był bohater filmu, był absolwentem krakowskiej ASP. Przygotował około 500 scenografii do spektakli teatralnych, filmów i widowisk telewizyjnych. Pracował w teatrach całej Polski, do filmu trafił dlatego, że praca tam jest szybka i jest jej dużo, a rozpiętość tematyczna ogromna. A jego fascynowała mnogość zadań. Był autorem scenografii m.in. do "Ludzi z pociągu", "Ostatniego etapu", "Króla Maciusia I", "Soli ziemi czarnej", "Perły w koronie", "Śmierci jak kromka chleba", "Blisko, coraz bliżej". Jak wspomina dalej Kazimierz Kutz, Kamyk nie rozstawał się nigdy ze swoim stołem kreślarskim. Gdy otrzymał stanowisko głównego scenografa ośrodka telewizyjnego w Krakowie, ten dziwny, ogromny mebel przyjechał razem z nim i z trudem zmieścił się do niewielkiego gabinetu. "We wczesnej młodości perfekcjonistą nie był, a nawet znany był z partactwa i nieudacznictwa. Miał wtedy jakiś większy kłopot z płucami i pojechał do sanatorium. Po powrocie jakoś się zmienił i zaczął przesadzać w drugą stronę. Wszystko robił za duże i za dobrze" - wspomina prof. Jan Szancenbach. Żona - Joanna Kamykowska - twierdzi, że jej mąż nie był lubiany w środowisku scenografów, gdyż za bardzo kochał swoją pracę i pracował bez chwili wytchnienia, nieraz przy kilku filmach. Potrafił świetnie zorganizować czas i nigdy nie zawodził. W filmie Dominika Kozioła nieżyjącego już Bolesława Kamykowskiego wspominają Wanda Jakubowska, Kazimierz Kutz, Jan Szancenbach, Henryk Kluba, Adam Hoffman, Andrzej Barański, Andrzej Konic, Stanisław Różewicz, Marian Cebulski, Zuzanna Piątkowska i Józef Wolski. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.03.04 00:10:29
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl