Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ONO I ONI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 23 min

Jeśli wierzyć statystykom, co czwarta ciąża w Polsce jest niechciana. W tym kontekście autorzy filmu przedstawiają życie jako wygraną w skomplikowanej ruletce losu, w której przypadek splata się z interesami i moralnością uczestników "gry". Kobiety, mężczyźni, lekarze, a nawet instytucje bezpośrednio bądź pośrednio decydują o tym, kto przyjdzie na świat. Film w dość drastyczny sposób przedstawia zabieg usunięcia ciąży oraz głosy przeciw i za aborcją. Poznajemy opinię kobiet, które usunęły płód, oraz tych, które pomimo przeciwności urodziły, ginekologów, którzy dokonali wielu aborcji, a także przedstawicielek ruchów kobiecych oraz siostry zakonnej. Słuchamy zwierzeń lekarza, który w długiej praktyce zawodowej dokonał około miliona aborcji, zanim pojawiła się u niego refleksja, że takie działanie jest sprzeczne z przysięgą Hipokratesa. Inny ginekolog demonstruje narzędzia używane podczas zabiegu usuwania ciąży oraz kolejne etapy spędzania płodu. Jego obrazowe wyjaśnienia wzmocnione są zdjęciami z gabinetów lekarskich. Kobiety ze smutkiem, a nawet ze łzami w oczach mówią o tym, dlaczego poddały się aborcji i jak bardzo brakowało im wsparcia ze strony męża bądź partnera. Poznajemy też opinię kobiety, u której ciąża była wynikiem gwałtu. Wprawdzie urodziła dziecko, ale po latach żałuje, że go nie usunęła. Los samotnej matki, pozbawionej jakiejkolwiek pomocy i środków do życia jest wyjątkowo trudny. Córka ginekologa opowiada o swoim dzieciństwie w cieniu gabinetu ojca. O przeprowadzanych przez niego aborcjach, również na jej rodzeństwie, a także o nieustannym strachu o własne życie. Podejmowane są także kwestie związane z antykoncepcją i edukacją seksualną w szkołach, a także z hipokryzją różnych środowisk zaangażowanych w spór na temat aborcji.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:46:31
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman