Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UCIECZKA NA BORNHOLM

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Gatunek:
    Dokument fabularyzowany

W 1949 roku grupa polskich lotników, dowodzona przez byłego szefa pilotów na Okęciu kpt. Mieczysława Sadowskiego, dokonała uprowadzenia samolotu rejsowego relacji Katowice-Gdańsk na duńską wyspę Bornholm. Przedsięwzięcie było niezwykle ryzykowne. Część pasażerów i załogi uciekającej Dakoty nie była wtajemniczona w plan. Uciekinierzy musieli wprowadzić w błąd kontrolę naziemną, oszukać system radarowy i zabezpieczyć się przed buntem na pokładzie. Porwanie samolotu było wielką porażką dla ówczesnych władz komunistycznych. Dlatego żadne oficjalne źródła z tego okresu nie podają tej informacji. Zarówno w polskiej prasie z tego okresu, archiwach LOT-u, jak i źródłach historycznych nie ma żadnej wzmianki o tym wydarzeniu. Mało kto w ogóle o nim wie. Autorzy serialu, w oparciu o relacje ostatnich zamieszkałych w Kanadzie uczestników ucieczki, podjęli próbę zrekonstruowania tajemniczej historii. Z wielką dokładnością odtworzono realia historyczne opisywanych wydarzeń. Dla potrzeb dokumentu wyczarterowano nawet porwany samolot. [TVN]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2022.05.21 06:27:51
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski