Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BRESLAU RUDOLFA TAUERA

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 41 min

Ciepła, pełna osobistych refleksji opowieść o przedwojennym Wrocławiu. Narratorem jest Rudolf Tauer, syn Niemca i Polki od urodzenia mieszkający w tym mieście. Ze wzruszeniem, czasem drżącym głosem wspomina miejsca związane z dzieciństwem i młodością oraz dramatyczne wydarzenia z czasów wojny, walk o twierdzę Breslau i zajęcia miasta przez Sowietów. Mówi o końcu niemieckiego Breslau i tworzeniu się polskiego Wrocławia. Dopełnieniem jego wypowiedzi są bogate materiały archiwalne, filmowe i fotograficzne, oddające klimat przedwojennego miasta, a także dokumentujące działania zbrojne i życie ludności cywilnej w oblężonej twierdzy. "Urodziłem się we Wrocławiu w roku 1928 i mieszkam tu do dziś. Kocham to miasto urodzenia, nauki i pracy" - rozpoczyna opowieść o swojej "małej ojczyźnie" Rudolf Tauer. Od najmłodszych lat wychowywany był w duchu polskości. Matka nauczyła go języka polskiego, wprowadziła w środowisko Polaków mieszkających we Wrocławiu, przyprowadziła do polskiego kościoła. Była najważniejszą osobą w jego życiu, wzorem do naśladowania. Jako pacyfista z przekonania Rudolf Tauer jak długo mógł uchylał się od służby wojskowej. Krótko po ogłoszeniu Breslau twierdzą, jako szesnastolatek został wcielony do Volkssturmu, jednostek wojskowych utworzonych z osób, które nie podlegają jeszcze bądź już służbie wojskowej. Wymuszony udział w walkach o Wrocław był dla niego ciężkim przeżyciem, wówczas po raz pierwszy zetknął się ze śmiercią. Patrzył jak giną koledzy zabijani przez atakujących miasto żołnierzy radzieckich. Ogłoszenie kapitulacji było dla niego szczęśliwą chwilą, ale jednocześnie skłaniało do zadumy. Zdawał sobie sprawę, że nic już nie będzie tak jak dawniej, że kończy się pewien rozdział w historii. Wspominając przedwojenny Wrocław Rudolf Tauer odwiedza bliskie mu miejsca, m.in. ulicę, przy której stały rodzinny dom i szkoła, gdzie mieściły się ulubiony sklep i polski kościół św. Marcina. Opowiada też o miejscach, które zniknęły ze współczesnego miasta, bądź zupełnie utraciły swój charakter, m.in. o promenadzie nad fosą, Wzgórzu Partyzantów z wieżą widokową, urokliwych uliczkach przy rynku, dawnym zoo i Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:45:48
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman