PASJA WEDŁUG KSIĘDZA JERZEGO
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2003
- Barwny, 48 min
Dokument w warstwie zdjęciowej unikatowy: opowieść o Karolu Wojtyle od czasów, gdy jeszcze nikt nie przypuszczał, że sięgnie po najwyższy urząd w Kościele katolickim, aż po pierwsze lata jego pontyfikatu. Film ten to także historia życia papieskiego kronikarza, ks. Jerzego Rasiaka. Urodzony w 1941 r. duchowny, wizytator katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, laureat - wraz ze swymi współpracownikami - licznych nagród krajowych i zagranicznych (m.in. na I Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów '97 czy hiszpańskiego Festiwalu Filmów Religijnych Ronda '98), już od 43 lat utrwala na taśmie życie Kościoła w Polsce, a jednym z jego najważniejszych tematów stała się, oczywiście, osoba papieża. Taśmy księdza Jerzego są dziś jednym z najcenniejszych świadectw najnowszej historii Kościoła w Polsce. Historii, która przez długi czas toczyła się intensywnie poza obiektywami "oficjalnych" mediów.
Ksiądz Jerzy Rasiak zainteresował się filmem z chwilą wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w 1960 r. Rok później starą, rosyjską kamerą nakręcił pierwsze ujęcia. W 1963 r. po raz pierwszy dokumentował ważne wydarzenie - wizytę prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, na Dolnym Śląsku. W kronikarskim dorobku ks. Jerzego znalazły się później m.in. zdjęcia z mszy pontyfikalnej z okazji tysiąclecia Chrztu Polski, koronacje figur i ołtarzy dolnośląskich sanktuariów, ceremonii pogrzebowych dostojników Kościoła itp. W 1974 roku, na uroczystościach z okazji peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, do księdza Rasiaka dumnie dzierżącego kamerę podszedł starszy mężczyzna i rzekł: "Niech ksiądz filmuje kardynała Wojtyłę, to wielki człowiek i wielkich czynów dokona w Kościele".
Kamerzysta w sutannie posłuchał tej rady i odtąd biskup krakowski stał się głównym bohaterem filmowych opowieści ks. Rasiaka, który towarzyszył mu z kamerą w różnych miejscach. Był też w Rzymie w październiku 1978 r. gdy ogłoszono Urbi et Orbi: "Habemus Papam".
Ksiądz Jerzy Rasiak toczy swoją opowieść w skromnych wnętrzach Ośrodka Audiowizualnego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Jego słowom towarzyszą obrazy utrwalone przez niego na taśmie. Karol Wojtyła "starzeje się" wraz z upływem tej opowieści. Chociaż dziś Jan Paweł II jest bodaj najczęściej fotografowaną i filmowaną postacią na świecie, jego filmowe ujęcia sprzed 40 lat są absolutnym unikatem. Na antenie TVP również zostaną pokazane po raz pierwszy w historii.
Losy tych dwóch ludzi, którzy swe życie poświęcili Bogu, Ojca Św. i jego kronikarza, mimo woli splatały się ze sobą przez te wszystkie lata. W 2003 r. Jan Paweł II i ks. dr Jerzy Rasiak spotkali się na audiencji w Watykanie. Papież odebrał z rąk gościa zbiór nakręconych i zmontowanych filmów archiwalnych, na których mógł zobaczyć siebie sprzed 40 lat. Dzięki pasji ks. Rasiaka ujrzał kronikę swego życia, czas zatrzymany w kadrze. [PAT]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseriaw napisach określenie funkcji: Realizacjaw napisach określenie funkcji: Realizacja
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Zdjęcia archiwalne
- Oświetlenie
- Muzyka
- DźwiękStefan Majewski
- Montaż
- Materiały archiwalnewybórAlojzy Swobodawybór; współpraca
- Konsultacja
- Organizacja produkcjiBarbara Jackowska
- Producent
- Produkcja wykonawcza
- ProdukcjaTelewizja Polska - II Program
- Bohater