Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PASJA WEDŁUG KSIĘDZA JERZEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 48 min

Dokument w warstwie zdjęciowej unikatowy: opowieść o Karolu Wojtyle od czasów, gdy jeszcze nikt nie przypuszczał, że sięgnie po najwyższy urząd w Kościele katolickim, aż po pierwsze lata jego pontyfikatu. Film ten to także historia życia papieskiego kronikarza, ks. Jerzego Rasiaka. Urodzony w 1941 r. duchowny, wizytator katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, laureat - wraz ze swymi współpracownikami - licznych nagród krajowych i zagranicznych (m.in. na I Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów '97 czy hiszpańskiego Festiwalu Filmów Religijnych Ronda '98), już od 43 lat utrwala na taśmie życie Kościoła w Polsce, a jednym z jego najważniejszych tematów stała się, oczywiście, osoba papieża. Taśmy księdza Jerzego są dziś jednym z najcenniejszych świadectw najnowszej historii Kościoła w Polsce. Historii, która przez długi czas toczyła się intensywnie poza obiektywami "oficjalnych" mediów.
Ksiądz Jerzy Rasiak zainteresował się filmem z chwilą wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w 1960 r. Rok później starą, rosyjską kamerą nakręcił pierwsze ujęcia. W 1963 r. po raz pierwszy dokumentował ważne wydarzenie - wizytę prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, na Dolnym Śląsku. W kronikarskim dorobku ks. Jerzego znalazły się później m.in. zdjęcia z mszy pontyfikalnej z okazji tysiąclecia Chrztu Polski, koronacje figur i ołtarzy dolnośląskich sanktuariów, ceremonii pogrzebowych dostojników Kościoła itp. W 1974 roku, na uroczystościach z okazji peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, do księdza Rasiaka dumnie dzierżącego kamerę podszedł starszy mężczyzna i rzekł: "Niech ksiądz filmuje kardynała Wojtyłę, to wielki człowiek i wielkich czynów dokona w Kościele".
Kamerzysta w sutannie posłuchał tej rady i odtąd biskup krakowski stał się głównym bohaterem filmowych opowieści ks. Rasiaka, który towarzyszył mu z kamerą w różnych miejscach. Był też w Rzymie w październiku 1978 r. gdy ogłoszono Urbi et Orbi: "Habemus Papam".
Ksiądz Jerzy Rasiak toczy swoją opowieść w skromnych wnętrzach Ośrodka Audiowizualnego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Jego słowom towarzyszą obrazy utrwalone przez niego na taśmie. Karol Wojtyła "starzeje się" wraz z upływem tej opowieści. Chociaż dziś Jan Paweł II jest bodaj najczęściej fotografowaną i filmowaną postacią na świecie, jego filmowe ujęcia sprzed 40 lat są absolutnym unikatem. Na antenie TVP również zostaną pokazane po raz pierwszy w historii.
Losy tych dwóch ludzi, którzy swe życie poświęcili Bogu, Ojca Św. i jego kronikarza, mimo woli splatały się ze sobą przez te wszystkie lata. W 2003 r. Jan Paweł II i ks. dr Jerzy Rasiak spotkali się na audiencji w Watykanie. Papież odebrał z rąk gościa zbiór nakręconych i zmontowanych filmów archiwalnych, na których mógł zobaczyć siebie sprzed 40 lat. Dzięki pasji ks. Rasiaka ujrzał kronikę swego życia, czas zatrzymany w kadrze. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:27:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl