Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCENY Z ŻYCIA STAWONOGÓW

 • Serial dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2003
 • Gatunek:
  Film oświatowy, Film przyrodniczy
 • Barwny, 6 odcinków x 15 min

Sześcioodcinkowa seria dokumentalna zrealizowana przy Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW. Film przedstawia unikatowe zdjęcia z życia owadów występujących na terenie Polski, zarówno tych pospolitych, jak i bardzo rzadkich. W kolejnych, ułożonych tematycznie odcinkach poznajemy zwyczaje owadów dotyczące m.in. zdobywania pożywienia, rozmnażania, rozwoju i ochrony przed wrogami.
Pierwsza część ("Wyzyskiwacze") to opowieść o wyzyskiwaniu jednych owadów przez inne. Prezentuje różnorodne formy drapieżnictwa i pasożytnictwa, ale także subtelnej symbiozy i konkurencji wewnątrzgatunkowej.
Drugi odcinek w dużych zbliżeniach i powiększeniach przedstawia owady o szczególnie frapującym wyglądzie oraz nietypowych zachowaniach związanych z rozmnażaniem i obroną przed wrogami.
Bohaterkami kolejnego wydania są samice, odpowiedzialne za zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju nowego pokolenia. Obserwujemy, jak owady radzą sobie z tym wyzwaniem, wymagającym czasu, energii, a nieraz również poświęcenia.
Samce są bohaterami czwartego odcinka. Poznajemy ich rolę w świecie owadów i funkcje związane z utrzymaniem gatunku. W przeciwieństwie do samic nie zajmują się potomstwem, całą swoją energię poświęcają na poszukiwanie i uwodzenie partnerek. Unikatowe zdjęcia pokazują różnorodne taktyki stosowane przez samców, mające zapewnić im przychylność samicy.
Piąty odcinek to spotkanie z owadami szczególnie rzadko obserwowanymi. To swoisty przegląd największych entomologicznych atrakcji, gatunków osobliwych, o szczególnej urodzie.
Cykl zamyka odcinek poświęcony głowom owadów. W dużym zbliżeniu można zobaczyć interesujące szczegóły budowy anatomicznej, które zwykle umykają naszej uwadze. Film przedstawia funkcje, jakie one spełniają m.in. w zdobywaniu pokarmu, zalotach oraz walce o samice. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2005
  Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego)-Nagroda Główna
2017.02.11 03:45:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski