Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZYSTA ROZKOSZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 31 min

Poeta ma dwa zadania. Pierwsze: tworzyć własny styl. Drugie: niszczyć własny styl. To drugie jest trudniejsze i wymaga więcej czasu. "Całą twórczość Świrszczyńskiej - mówi Czesław Miłosz - można rozpatrywać pod kątem tego cytatu. Od pierwszych "Igrających" miniatur, przez wiersze wojenne, aż do tych najbardziej osobistych, ciągle poszukiwała nowego stylu, który wyraziłby przedstawiane w nich treści". Anna Świrszczyńska debiutowała w 1930 roku, w tym samym co noblista, na łamach tygodnika "Bluszcz". Działała w podziemiu podczas okupacji, walczyła w powstaniu warszawskim w oddziałach AK. Po wojnie opublikowała, obok wielu utworów dla dzieci; wierszy, powieści i sztuk scenicznych, tomy poetyckie, w tym najgłośniejsze: "Jestem baba" w 1972 roku, wielokrotnie wznawiany "Budowałam barykadę" w roku 1974, "Szczęśliwa jak psi ogon" w roku 1978, wreszcie "Cierpienie i radość" opublikowany w roku jej śmierci, 1984. Fenomen artystyczny jej twórczości, wysoko ocenianej już za życia, ukazują i komentują w filmie poeci. Czesław Miłosz protestuje przeciwko zaliczaniu twórczości Świrszczyńskiej do "poezji kobiecej" - "Była poetką - mówi - ale jednocześnie prawdziwym poetą!" Bardzo otwarcie jak nikt dotąd, pisała o seksie i fizycznej miłości, lecz równocześnie miała pełną świadomość dualizmu duszy i ciała, dziedzicząc poczucie owego rozdwojenia ze spuścizny twórczości średniowiecznej i barokowej". Od czasu Sępa-Szarzyńskiego nie było w Polsce artysty tak dobrze rozumiejącego i oddającego istotę rozdzielenia duszy i ciała, będącego źródłem rozkoszy ale też cierpienia", "Ten sensualizm, wyrażający się w ukazywaniu miłości jako perypetii ciała - dodaje Julia Hartwig - okazywał się dla wielu odbiorców zbyt ostry, ekspresyjny, odległy od tradycji nakazującej poetom przedstawiać namiętności jako wzniosłe, "górne" porywy duszy" Dlatego miłosna poezja Świrszczyńskiej nie osiągnęła takiej popularności jak twórczość Poświatowskiej lub Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Bohaterkę filmu oglądamy też jako troskliwą matkę. Rodzinny dom w Krakowie przy Krupniczej 22 wspomina córka poetki.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.08.22 23:53:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor