Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KACZKI CHRONIONE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 21 min

Spośród kilkunastu gatunków kaczek w Polsce populacja zaledwie czterech z nich utrzymuje stałą liczebność. Najlepiej radzi sobie kaczka krzyżówka, popularna dzika kaczka, która znakomicie potrafiła przystosować się do nowych warunków środowiskowych, zadomowiła się nawet w miejskich zbiornikach wodnych. Wiele innych gatunków, zwłaszcza te wybierające na lęgowiska rozległe obszary podmokłych łąk i bagien, ma coraz mniej miejsc gdzie może założyć gniazdo i wychować młode. Wzrasta liczba gatunków uznanych za zagrożone i ginące. Wśród nich jest m.in. gągoł, wpisany do polskiej czerwonej księgi. Spada liczebność hełmiatki, podgorzałki, czernicy, cyranki i cyraneczki. Wieloletnie doświadczenia przyrodników dowodzą, że niewiele da ochrona gatunkowa, konieczna jest również ochrona środowiska, w którym żyje ginąca i zagrożona wyginięciem fauna. Najskuteczniejszym jak dotąd sposobem ochrony jest tworzenie rezerwatów i parków przyrody. Film przedstawia różne gatunki kaczek, te mniej i bardziej pospolite oraz te bardzo rzadko już dziś spotykane. Prezentuje je w naturalnym środowisku, w różnych zakątkach kraju, w miejscach, w których rzadko widać ludzi. Atutem filmu są wysmakowane plastycznie zdjęcia prezentujące życie kaczek na tle zmieniających się pór roku. Obserwujemy zwyczaje godowe i opiekę nad potomstwem, sposoby pozyskiwania pokarmu i działania ludzi zmierzające do zwiększenia liczebności kaczek. Poznajemy zagrożenia i skuteczne metody ochrony. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:07:46
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.