Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA TAMARY I SVENA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Barwny, 38 min

Wydawałoby się, zwykła opowieść o dwojgu ludzi. Tamara i Sven, Polka i Niemiec, spotkali się na studiach we Francji, w Lille. Nie połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, uczucie dojrzewało powoli. Spędzali ze sobą wiele czasu, przyjechali do Polski. W końcu Sven oświadczył się swojej wybrance, w trzech językach: po polsku, francusku i niemiecku. W 1998 roku wzięli ślub, wpierw cywilny w Niemczech, potem kościelny w Polsce.
Wydawało się, że życie stoi przed młodą parą otworem. Tamara zaangażowała się jako asystentka reżysera przy produkcji telenoweli dokumentalnej "Szpital Dzieciątka Jezus". Tygodniami zdobywała dziennikarskie doświadczenie, w szpitalu w pamięć wrażliwej kobiety zapadły obrazy ludzkiego cierpienia. Rok po ślubie młode małżeństwo wyjechało do Belgii. Sven otrzymał posadę przy Unii Europejskiej, wkrótce zostając asystentem posłanki parlamentu europejskiego. Tamara zaś zaczęła pracować jako korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli.
Wydawało się, że ich szczęście będzie trwałe. Ale Tamara zaczęła skarżyć się na bóle brzucha. Diagnoza lekarzy była szokiem. W 1999 roku w ciele młodej kobiety wykryli komórki rakowe. Tamara ciężko przeżyła swoją pierwszą operację. Zawsze chciała mieć dzieci, odtąd było to niemożliwe. Chemioterapia przyniosła osłabienie, lecz wydawało się, że choroba się cofnęła.
Próbowali żyć normalnie, tak jak wcześniej. Smutek po utracie nadziei na własne dziecko starali się ukoić, planując adopcję. W tym czasie Tamara zaczęła pisać pamiętnik, w którym opisywała zarówno codzienność, jak i miłość do męża Svena i walkę z rakiem. Po czterech miesiącach kolejne diagnozy lekarzy zaczynają przypominać wyrok śmierci. Druga operacja i chemioterapie nie przynoszą ratunku. Kolejne przerzuty zabijają Tamarę kawałek po kawałku. Rak trawi jej ciało, zatruwa też życie rodziny.
Stan chorej pogarsza się szybko. Nie jest w stanie spacerować po mieście, wkrótce nie może poradzić sobie z wysyłaniem poczty elektronicznej do znajomych. 2 grudnia 2000 roku jej trzydziestoletnie życie dobiega kresu.
Śmierć Tamary jest ogromną tragedią dla jej bliskich. Lecz jej heroiczna walka z rakiem, głębokie uczucie do męża, wyrażone w opublikowanym przez Svena pamiętniku, są pośmiertnym przesłaniem, że miłość jest najpiękniejszym i najcenniejszym darem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZASAMI WOŁAM W NIEBO
AutorTamara Zwierzyńska-Matzke
AutorSven Matzke
2017.02.11 03:41:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman