Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIETOPERZE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2000
 • Gatunek:
  Film przyrodniczy
 • Barwny, 24 min

Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać. Tajemnicze, trudne do obserwacji, przez wielu ludzi traktowane są z lękiem bądź niechęcią. Obecnie jednak obawa ustępuje miejsca trosce o te nieszkodliwe i pożyteczne stworzenia. Film przedstawia życie i zwyczaje tych wciąż mało znanych zwierząt. W Polsce żyje 21 gatunków nietoperzy. Odżywiają się owadami. Z nastaniem jesienno-zimowych chłodów zaczyna im brakować pożywienia. By przetrwać trudny dla siebie okres, zapadają w sen zimowy, czyli stan zwany hibernacją. Ich naturalnym zimowiskiem są jaskinie i dziuple, ale szukają także bezpiecznego schronienia w starych fortyfikacjach, sztolniach, piwnicach, a nawet na strychach. Potrzebują miejsc odpowiednio wilgotnych, w których temperatura utrzymuje się kilka stopni powyżej zera. Odpowiednie warunki znajdują m.in. w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Śpią tam gacki, mopki, podkowce i kilka gatunków nocków. Innym, największym w Europie zimowiskiem nietoperzy są bunkry niemieckiego systemu obronnego koło Międzyrzecza. Ponad 30 kilometrów podziemnych korytarzy, bogactwo kryjówek i zróżnicowane warunki mikroklimatyczne są dla wielu gatunków nietoperzy optymalnym środowiskiem do hibernacji. Co roku w forcie zimuje około 30 tysięcy nietoperzy i właśnie dlatego powstał tam rezerwat Nietoperek. W stanie hibernacji znacznie spada temperatura ciała tych zwierząt, ulegają spowolnieniu procesy życiowe, co pozwala im przetrwać kilka miesięcy bez pożywienia. Dlatego nie należy ich niepokoić. Każde przebudzenie, każdy wymuszony ruch zmniejsza ich szanse przeżycia do wiosny. Zastosowanie nowoczesnej techniki pozwala nam obserwować codzienne rytuały kolonii nietoperzy różnych gatunków. Poznajemy rozmnażanie i obyczaje związane z wychowywaniem potomstwa, działanie systemu echolokacji umożliwiającego nietoperzom zlokalizowanie pożywienia oraz metody pracy naukowców badających tajemniczy świat tych skrzydlatych ssaków. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Przysiek (Ogólnopolski Przegląd Filmów Ekologicznych)-I Nagroda
 • 2001
  Łódź (Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego)-Nagroda Specjalna
 • 2001
  Ostrów Wielkopolski (Ogólnopolski Przegląd Filmów Przyrodniczych)-Nagroda Publiczności
2020.08.05 00:31:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl