Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MISJONARZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 29 min

W Puri nad Zatoką Bengalską, w świętym mieście hinduizmu, do którego rokrocznie przybywają tysiące pielgrzymów, od trzydziestu lat żyje i pracuje polski misjonarz, ojciec Marian Żelazek. Wybudował tu kościół, jest duszpasterzem wiernych z wyższych kast, ale przede wszystkim opiekunem i dobrym duchem wioski trędowatych. Dzięki niemu chorzy, zepchnięci na margines społeczeństwa nędzarze, odzyskali poczucie własnej godności. Polski misjonarz jest w Puri znany, cieszy się powszechnym szacunkiem i autorytetem. Wszyscy wiedzą, że w tym wielkim mieście jest tylko jeden człowiek, do którego zawsze można zwrócić się o pomoc i nikomu jej nie odmówi.Ojciec Żelazek już w dzieciństwie pragnął zostać misjonarzem. W 1937 roku wstąpił do nowicjatu księży werbistów. Aresztowany po wybuchu wojny, był więźniem Fortu VII w Poznaniu, a później pięć lat spędził w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po studiach w Rzymie w 1950 roku wyjechał do misji w Indiach. 25 lat spędził wśród ludzi ze szczepów pierwotnych. W 1975 roku został oddelegowany do pracy w Puri, dużym ośrodku religijnego hinduizmu, porównywalnym z naszą Częstochową. Od drugiej dekady XX wieku w tropikalnych lasach wokół miasta zaczęli gromadzić się trędowaci. Odrzuceni przez społeczeństwo, pozbawieni środków do życia, utrzymywali się z jałmużny licznie przybywających do świątyni pątników. Często przymierali głodem. Kiedy przybył do Puri ojciec Żelazek, rozpoczął swoją misję od założenia kuchni miłosierdzia, która codziennie wydaje kilkadziesiąt posiłków. Zorganizował pomoc medyczną i warsztaty pracy. Pomimo okaleczonych rąk i nóg trędowaci pracują z dużą ofiarnością, zyskują w ten sposób nie tylko środki na utrzymanie, ale także poczucie własnej wartości. Kolonia trędowatych stała się słynna, z odległych okolic przybywają tu najbiedniejsi w nadziei, że znajdą pomoc. Rośnie liczba podopiecznych ojca Mariana, rosną potrzeby, ale dzięki ludziom dobrej woli z różnych krajów wiele udaje się zdziałać. Zbudowano już szpital i szkołę, działa przędzalnia nici, wytwórnia powrozów i sznurów oraz zakład produkcji pustaków. Wieloletnia, trudna praca ojca Żelazka zaczyna przynosić owoce. On sam również zaczyna być zauważany i doceniany także poza terenem swojej działalności. W 2002 roku był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:25:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski