Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MALOWANE MIASTO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2001
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 22 min

Poetycki, nastrojowy film będący próbą analizy twórczości Franciszka Maśluszczaka, malarza, rysownika, grafika, artysty wymykającego się tradycyjnym klasyfikacjom. Poznajemy go w opiniach przyjaciół i krytyków sztuki, patrzymy na niego oczami postaci żyjących w jego obrazach. Animacje komputerowe wprowadzają nas w świat barwnych miasteczek, głównego motywu malarskiego Maśluszczaka. "Świat malowany jest światem naprawdę wyobrażonym, a to co wyobrażone jest piękniejsze niż rzeczywistość i moje malowane miasta, malowane obrazy są piękne, wspaniałe" - zachęca twórca do zagłębienia się w tę wyimaginowaną przestrzeń. Malarstwo Maśluszczaka postrzegane jest jako malarstwo bardzo literackie, a przy tym tajemnicze. Obrazy zapełniają postaci różnorodnych ludzików, ludzieńków, które mają przekazać odbiorcy coś bardzo ważnego, jakieś głębokie przesłanie, jakąś prawdę. Artysta należy do tej nielicznej grupy twórców, którzy zachowali dziecięcą naiwność i szczerość odbioru świata. Jego prace powstają pod wpływem zdumienia, zachwytu bądź irytacji otaczającą rzeczywistością. Ma przy tym niesłychanie ciepły stosunek do ludzi, co znajduje wyraz nie tylko na płótnie, ale także w relacjach międzyludzkich. Nawet o kolegach z branży mówi dobrze i zawsze potrafi znaleźć w ich pracach to, co najlepsze. W filmie o Franciszku Maśluszczaku - artyście i człowieku opowiadają ci, których ujął swoją sztuką i osobowością, m.in. Elżbieta Sawicka, Wojciech Siemion, Rajmund Kalicki i Stefan Kuryłowicz.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:25:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski