Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

I POWIESZ - JESTEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 33 min

Julian Stryjkowski, pisarz i filozof, autor powieści "Bieg do Fragala", "Pożegnanie z Italią", "Głosy w ciemności", "Czarna róża", "Austeria", "Wielki strach", "Odpowiedź", "Król Dawid żyje" wspomina swoje dzieciństwo i pierwsze literackie przeżycia i doświadczenia. Przywołuje odeszły w niepamięć świat małych galicyjskich miasteczek, opowiada o tradycjach domu, w którym się wychował, o matce, rodzeństwie i sąsiadach - ludziach, którzy kształtowali świat jego dzieciństwa. Pierwszym kataklizmem w jego długim życiu była I wojna światowa. Jako dziewięcioletni wówczas chłopiec, przyzwyczajony do spokojnego i niezmiennego rytmu codzienności, znalazł się nagle w świecie zmienionym przez dramat wojny. Dalej Julian Stryjkowski ciągnie opowieść o swym życiu w niepodległej już Polsce. Mówi o konieczności politycznych wyborów jaką ten czas stawiał przed polskimi Żydami, a także o książkach, które wówczas wywarły głęboki wpływ na jego duchowy rozwój. II wojna światowa to czas "wielkiego strachu". W okupowanym przez Rosjan Lwowie pracował jako dziennikarz w "Czerwonym Sztandarze". Mimo że wydarzenia te opisał w dwóch książkach - "Wielki strach" i "To samo, ale inaczej" jeszcze wiele jest na ten temat do powiedzenia. "I powiesz jestem" to intymny, liryczny portret wybitnego pisarza, starego, mądrego człowieka, który mimo ciężkich życiowych doświadczeń zachował duchową czystość i wrażliwość dziecka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:21:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych