Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIADY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Barwny, 31 min

Każde wystawienie "Dziadów" Adama Mickiewicza było w Polsce wydarzeniem, to jednak - w reżyserii Kazimierza Dejmka - zapisało się w sposób wyjątkowy nie tylko w historii teatru polskiego, lecz także w powojennych dziejach kraju. Przede wszystkim inscenizacja Dejmka była pod każdym względem wyśmienita, wręcz fascynująca. Jak wspominają aktorzy, dostarczała im i widzom szczególnych przeżyć artystycznych. Od początku jednak działo się wokół niej coś niezrozumiałego. Zastanawiające na przykład było to, że inicjatywa wystawienia "Dziadów" wyszła z ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Co więcej, inscenizacja tego właśnie dramatu - aż trudno w to uwierzyć -miała uświetnić obchody Rewolucji Październikowej i reżyser, który tego nie chciał, musiał walczyć o przesunięcie daty premiery.
Ostatecznie premiera odbyła się 25 listopada 1967 roku. Skończyła się, jak wspomina Gustaw Holoubek, czymś w rodzaju zbiorowego szaleństwa. Nagle aktorzy poczuli się na scenie wolni, nie skrępowani polityką, na przekór polityce - cieszyli się. Pierwsze spektakle przebiegły spokojnie. Widzowie oczywiście bili brawo, bo spektakl na to ze wszech miar zasługiwał. Z czasem jednak brawa zaczęły się rozlegać w momentach o wymowie szczególnej. W końcu na widowni doszło do czegoś, co można było uznać za demonstrację polityczną, lecz co zarazem wyglądało na prowokację. Interweniował KC PZPR. Uznano, że w tym kształcie "Dziady" nie mogą być nadal wystawiane, zaszkodzić to może bowiem stosunkom z ZSRR. W końcu - przede wszystkim za sprawą Zenona Kliszki - zapadła decyzja, że 31 stycznia 1968 roku spektakl zejdzie z afisza. Wówczas grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego i PWST postanowiła iść tego dnia do Teatru Narodowego i zademonstrować swoje niezadowolenie z tego powodu. Po wyjściu z teatru młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Można uznać, że w takich okolicznościach zrodziła się studencka opozycja.
W interesującym filmie Marek Drążewski zbiera wspomnienia uczestników tamtych pamiętnych wydarzeń. O "Dziadach" opowiadają: Gustaw Holoubek, Jan Kobuszewski, Krystyna Kamieńska, Tadeusz Borowski, Lech Ordon, Wojciech Alaborski, Mieczysław Kalenik, Bogdan Baer, a także Jitka Stokalska - asystentka Dejmka, Artur Starewicz - sekretarz KC PZPR ds. kultury oraz ówcześni studenci - m.in. Damian Damięcki, Sławomir Kretkowski i Jan Lityński oraz Jacek Kuroń. Autor wykorzystuje zarejestrowane na taśmie fragmenty pamiętnego przedstawienia, archiwalne zdjęcia i artykuły prasowe. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:35:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski