Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GDZIE JESTEŚ PAITITI?

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 5 odcinków po ok. 25 min

Jedną z najważniejszych wypraw znanego podróżnika Jacka Pałkiewicza było poszukiwanie mitycznego Paititi - zaginionego miasta utożsamianego z legendarnym Eldorado, miejscem gdzie Inkowie schronili się przed hiszpańskimi konkwistadorami i gdzie także ukryli swoje bajeczne skarby.
Film, będący świadectwem wysiłków poszukiwawczych i zmagań ekipy podróżników z najrozmaitszymi trudnościami, stanowi rodzaj pamiętnika z wyprawy rejestrującego chronologicznie następujące po sobie wydarzenia. Część pierwsza reportażu utrwaliła przybycie ekipy badaczy do Peru. Mamy możliwość obejrzeć nieustające parady odbywające się na ulicach zarówno Limy, jak i kolejnego na trasie wyprawy miasta - Cusco.
Słynne Machu Picchu to tylko jeden i to niestety krótki etap na trasie do krainy złota. Należy się kierować w stronę dżungli. Najbliższym celem wyprawy jest teraz leżące na jej skraju miasteczko Pilcopata. W drodze do niego przyciągają uwagę przedinkaskie grobowce. Po dotarciu na miejsce i rozejrzeniu się dokoła następuje przedstawienie członków licznej ekipy. Potem - przygotowanie i sprawdzenie sprzętu, między innymi georadaru, jednej z ostatnich nowinek współczesnej techniki. Eskorta dokładnie konserwuje broń. Po krótkim szkoleniu dotyczącym sposobu zachowania i zasad bezpieczeństwa ekipa dociera do rzeki Pini, która poprowadzi uczestników wyprawy w głąb dżungli.
Po ulokowaniu się w trzech łodziach ekipa rusza w górę rzeki. Następuje pierwsze spotkanie z Indianami. Na szczęście to Machiquenga - jedno z plemion przyjaźnie nastawionych do obcych. Teraz poważnym problemem staje się coraz silniejszy nurt i kamienne progi spiętrzające wodę. Kolejne spotkanie z Indianami - tym razem Guapacores. Co prawda, ich kontakty z cywilizacją są bardzo sporadyczne, ale ekipa pozyskuje ich zaufanie. Duża w tym zasługa samych członków wyprawy (dwóch z nich pochodzi z tego samego plemienia), jak i misjonarza - ojca Polentini.
Ekipa pod kierunkiem znanego podróżnika Jacka Pałkiewicza dociera do górskiej rzeki Yunquibaraya. Od tego miejsca trzeba, niestety, porzucić łodzie i wraz z całym ekwipunkiem na plecach maszerować wzdłuż płytkiego początkowo jej koryta. Postoje robią się coraz dłuższe, w końcu w kolejnym obozie trzeba zostać kilka dni. Z obliczeń ojca Polentini i Jacka Pałkiewicza wynika, że do płaskowyżu Paititi pozostało jeszcze ok. 10 kilometrów. Korzystając z przerwy, Pałkiewicz wraz z kilku macheteros rusza na rekonesans, aby ocenić szanse dotarcia do celu.
Dżungla staje się coraz trudniejsza do pokonania. W obozie ekipa spędza kolejne cztery dni na oczekiwaniu. Szef macheteros oznajmia, że dotarcie do Paititi oznacza jeszcze przynajmniej trzy dni walki z dżunglą. Zmęczenie i kończące się zapasy żywności powodują, że trzeba podjąć dramatyczną decyzję o powrocie. Ekipa TVP i część uczestników wyprawy zawraca. W drodze powrotnej zatrzymuje się u znanych już Indian, składa wizytę u miejscowego bogacza i wraca do kraju w przekonaniu, że cel ekspedycji, mimo że nie do końca osiagnięty, zachęca do kolejnej wyprawy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:35:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency