Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRAJ URODZENIA.....

w NASZ SPIS POWSZECHNY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny. 26 min.

Małe, senne miasteczko gdzieś w Polsce. Tu rachmistrzem spisowym jest Radek, bezrobotny polonista. Mieszka razem z matką, ledwie wiążą koniec z końcem, coraz częściej dochodzi między nimi do nieporozumień. Spis krajowy to jedyna okazja dla młodego człowieka, by wzbogacić o parę groszy skromny domowy budżet. Ekipa filmowa towarzyszy Radkowi w wędrówce od domu do domu. Wraz z nim zaglądamy do wielu gospodarstw, poznajemy zwykłych ludzi borykających się z rozmaitymi problemami. Rachmistrz musi być miły, cierpliwy, wyrozumiały i grzeczny. Choć nie ma dużo czasu, stara się wysłuchać każdego, dodać otuchy, zwłaszcza, gdy są to ludzie starsi, samotni, zdani jedynie na łaskę losu. Starzejąca się kobieta wyraźnie szuka kontaktu z żywą osobą. Ma tyle do opowiedzenia o swoim długim życiu. Czuje się osamotniona, pragnie, by ktoś wysłuchał jej żalów. Niemłode już małżeństwo przeżywa dramat, ale nie tracą pogody ducha, nadal się kochają i szanują. On cierpi na poszczepienną chorobę Parkinsona, od 28 lat jest bezwładny. Mimo to żona jest z nim na swój sposób szczęśliwa. Ludzie opowiadają o różnych sprawach, o tym, jak się żyje w nowej rzeczywistości, mówią o kłopotach finansowych, codziennych radościach i troskach. Zdradzają rodzinne sekrety, wydarzenia niezwykłe w ich życiu, jakby z okruchów pamięci próbowali skleić jakąś całość. Z ich wspomnień i zwierzeń powoli wyłania się obraz kraju naszego urodzenia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2003
  Kraków (MFFK)-Nagroda Prix UIP Cracow
 • 2003
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Grand Prix "Złoty Lajkonik" (do 1964 "Złoty Smok Wawelski")
 • 2003
  Kraków (Krakowski FF)-Nagroda Kodak
 • 2003
  Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix")-Nominacja
  w kategorii: najlepszy film dokumentalny
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency