Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĘŻY MŁYN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • 26' ; Digital BTC

Łódź w II połowie XIX wieku staje się jednym z głównych ośrodków przemysłu włókienniczego na terenie Europy. Porównuje się ją z Manchesterem i Lyonem, staje się Ziemią Obiecaną dla tysięcy napływających zewsząd osadników. To tutaj - na terenach posiadłości Księży Młyn - swoją największą fabrykę buduje Karol Scheibler. Od początku swojej działalności Scheibler stawia na maszyny napędzane parą. Dzięki kontaktom z najsłynniejszymi firmami angielskimi produkującymi maszyny włókiennicze Horspall z Manchesteru i Platt Brothers et Co. z Oldham dysponuje najnowocześniejszym parkiem maszynowym. Samoprządnice o 620 wrzecionach dają mu ogromną przewagę wydajności nad innymi firmami łódzkimi, gdzie stosuje się ciągle ręczne przędzarki. W 1875 roku Karol Scheibler kończy budowę osiedla fabrycznego Księży Młyn. Składa się ono z 18 dwu-kondygnacyjnych domów. Całość założenia otoczona jest żeliwnym ogrodzeniem. Przy bramach wejściowych zamykanych na noc rezydują portierzy. Budynki jednopiętrowe ze strychami mają drewniane klatki schodowe, które prowadzą na każdej kondygnacji do czterech mieszkań jednoizbowych i czterech dwuizbowych. Powierzchnia izby wiąkszej wynosi 23 metry kwadratowe a izby mniejszej 11,5 metra. Wszystkie mieszkania mają przewód kominowy a toalety znajdują się na zewnątrz budynku. Żywność i artykuły przemysłowe mieszkańcy mogą kupować po cenach hurtowych w sklepie osiedlowym tzw. Konsumie. O 30 procent taniej można tam też dostać odrzuty z produkcji manufaktury. Otrzymanie mieszkania na osiedlu Księży Młyn jest oczywistym przywilejem i dostają je przede wszystkim zasłużeni pracownicy i majstrowie. Na terenie osiedla znajduje się też czteroklasowa szkoła oraz szpital przyfabryczny zapewniający robotnikom bezpłatne leczenie. Historia rodu Scheiblerów została opowiedziana do roku 1942.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:32:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.