Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DALAI LAMA - FILOZOF NADZIEI I LUDZKIEGO WSPÓŁODCZUWANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 52 min

"W ciągu całego życia powinniśmy być dobrzy, powinniśmy kumulować dobrą karmę przez dobre uczynki - to znaczy pomagając i służąc innym, a przynajmniej wstrzymując się od krzywdzenia innych. Nie można jednak spełniać dobrych uczynków bez odpowiedniej pozytywnej motywacji. Taką motywacją jest współczucie i troska o innych ludzi. Żeby zadbać o innych, trzeba najpierw dbać o siebie. I to jest największa pozytywna motywacja. Myślę, że jak dokładnie przeanalizujemy związek między motywacją a uczynkami, oraz między uczynkami a uczuciami, które z nich wynikają, to zrozumiemy, że pewne uczynki są złe, ponieważ nas zabolało - to proste. Kiedy kogoś uderzamy, to sprawiamy mu ból - z jego punktu widzenia zrobiliśmy źle, tak więc każdy uczynek, każde nastawienie, które niesie ból i cierpienie, jest złe i odwrotnie - każde uczynki, które niosą za sobą szczęście i radość, są dobre. Od tego zależy także zdrowie fizyczne. Emocje takie jak nienawiść, złość, zazdrość niosą za sobą wewnętrzny niepokój, a nawet depresje. A to jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Życzliwość, troska o innych, szacunek - to wszystko sprawia, że jesteśmy zdrowi, że nasz umysł jest spokojny. Wewnętrzny spokój wpływa zaś na poprawę zdrowia". Takie przesłania Dalajlama, niekwestionowany przywódca duchowy i państwowy Tybetańczyków, wysyła wszystkim ludziom na świecie. Uważany jest za największy autorytet buddyjski. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, opowiada się za walką bez stosowania przemocy. Druga oficjalna wizyta Dalajlamy w Polsce w 2000 roku (pierwsza, odbyta w 1993 przeszła jakby bez większego echa w ferworze budowania nowej polskiej państwowości) zaowocowała m.in. filmem Barbary Lorynowicz. Opowiada on o losach narodu tybetańskiego, jego walce o wolność i jego przywódcy - dalajlamie. Przedstawia "w pigułce" filozofię tego wspaniałego człowieka oraz jego sposób myślenia i działania. Mówi także o religii, która rozprzestrzenia się daleko poza Tybetem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency