Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WANDZIN - SZKOŁA PRZETRWANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • 25'

Filmowa opowieść o miejscu i przedsięwzięciu niezwykłym. W Wandzinie, położonym pośród pięknych lasów, wykolejeńcy odnajdują ludzkie szczęście i dzielą się nim z innymi. To miejsce nosi oficjalną nazwę Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni "Plus", Eko Szkoła Życia.Podwaliny pod Wandzin położył Marek Kotański. Pierwsi bezdomni zjawili się tam jesienią 1992 roku. W grudniu tegoż roku w zrujnowanym pałacu - bez prądu, wody, ogrzewania, łóżek i jakichkolwiek mebli - zamieszkało 130 osób. Ludzie z sąsiednich wsi przyszli im z pomocą. Przynosili co mieli: proste narzędzia, jajka, trochę zboża. Najwyraźniej rozumieli położenie przybyszów, którzy musieli własnymi rękami stworzyć sobie dom, który utracili z różnych powodów - najczęściej za sprawą alkoholu. Rozumieli, bo sami, niegdyś pracownicy pegeerów, po ich upadku znaleźli się w sytuacji niekiedy rozpaczliwej. Mieszkańcy Wandzina pracowali ciężko. Sami kopali fundamenty, budowali, robili pustaki i zdobywali niezbędne materiały. Jednocześnie hodowali świnie, krowy, kury, uprawiali ziemię, zakładali tunele foliowe. Dziś Wandzin jest kwitnącym przedsiębiorstwem. W ramach opracowanego przez ONZ programu ochrony bioróżnorodności hoduje się tam zagrożonego wyginięciem królika białego, popielańskiego, a także mrozoodporne odmiany drzew owocowych. Jest tam odremontowany pałac, zabudowania gospodarskie, hotel i hospicjum. W ramach ośrodka działa Szkoła Przetrwania, gdzie 18-25-pięcioletni narkomani przechodzą etap wstępny przed właściwym leczeniem. Rzeczywistość pomaga im się odnaleźć przede wszystkim poprzez pracę - niekiedy bardzo ciężką. Ważnym elementem terapii jest opieka nad dożywającymi swych dni w hospicjum: są to głównie młodzi ludzie beznadziejnie zniszczeni przez narkotyki. Wandzin promieniuje szczęściem i efektami pracy jego mieszkańców na całą okolicę. Z ośrodka do pobliskich wsi trafiają króliki, które dla bezrobotnych byłych pegeerowców są źródłem żywności i zarobku. Wkrótce do gospodarstw w okolicy ośrodek przekaże 40 tys. drzewek owocowych i być może bezrobotni zyskają nowy zawód - sadownika. Za sprawą ludzi z Eko Szkoły Życia w pobliskim Kiełpinku pojawiły się tunele foliowe, a w nich pomidory, papryka i ogórki. Tamtejsze dzieci wyjechały na kolonie. A każdy głodny wie, że kiedy zajdzie do Wandzina, tam go nakarmią. Ośrodek dał też pracę kilkunastu miejscowym bezrobotnym. Powstaje tam bowiem nowe przedsięwzięcie: trwa budowa hospicjum dla chorych na chorobę Alzheimera. Ma ono przynieść dochód: pójdzie na leczenie narkomanów. Wandzin to naprawdę niezwykłe miejsce. Aż trudno uwierzyć w jego istnienie. Opowiadają o nim przed kamerą etatowi pracowni ośrodka, jego mieszkańcy i mieszkańcy Kiełpinka. Warto zobaczyć i posłuchać.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor